Oya,  Oya Dantel

En Güzel Tığ Oyası Modelleri

Günümüzde artık tığ oyaları boncukla ve boncuksuz olarak yapılıyor. Bir çok oyanın örneklerini facebook, instagram ve pinterestte bulabilirsiniz. Örmeye yeni başlayanlar için kolay ve basit tığ oyalarından tutun da örneği ağır tığ işi oyaları ve becerikli ellerden çıkan ince tığ oyalarının anlatımlı yapılışlarını bulabilirsiniz. Oyaya ilk başlamadan önce yazma kenarına zürafa çekerek başlamalısınız.   

Tığ ile harikalar meydana getiren usta maharetli eller çok çeşitli çeyiz işi oyalar ortaya çıkarıyor. Küçük örneklere sahip olan oyalar daha çok çıtı pıtı tığ oyası olarak biliniyor. Minik örneklerin sempatikliği onlara bu ismi veriyor zaten. Çok beğenilen oyalardan olan pullu tığ oyaları rengarenk pullarla örülen ışıl ışıl parlayan göz alıcı güzelliğiyle insanı kendine hayran bırakan bir oya çeşidi. Bu güzel oyalar daha çok düğünlerde ve kına gecelerinde ve çeyizlerde  kullanılıyor.

Yeni moda olan bir oya çeşidi de püsküllü tığ oyası. Yazma kenarı püsküllerle bezenerek güzel bir görünüm elde ediliyor. Siyah püskülleri tercih etmeyin çünkü dışarıdan bakınca sanki saçlarınız dışarı çıkmış gibi görünüyor. Fıstıklı tığ oyası modelleri de çok sevilen oyalar içinde yer almaktadır.      

Mevlitlerle de kullanabileceğiniz namaz örtüsü tığ oyaları da güzel oya çeşitlerindendir. Boncuklu olanları da yapılıyor boncuksuz sadece oya ipiyle örülenler de mevcut. Genç kızlarımızın çeyizleri için yapılan, havluların kenarlarını süsleyen tığ işi havlu kenarı oyalar da çok güzel ve ağır modellerdir. Tığla yapılan büyük çiçekler havlu kenarlarını süsleyerek çeyizlerde yerlerini almaktadır. Sizler için topladığım bu güzel tığ oyalarını eminim sizler de beğeneceksiniz.

Tığ oyaları da kenar oyası olarak kullanılmaktadır. Başörtü kenarları gibi bir çok alanda da kullanılmaktadır. Havlu ve yazmalarda kullanılan yeni tığ oyası modelleri bulunuyor. Tığ ile çeşit çeşit oyalar yapılmaktadır. Her yazmaya uygun hafif veya ağır bir oya modeli mutlaka bulunmaktadır.     

Yayınladığımız resimler ile model arayan hanımlara yardımcı olmak istiyoruz.Yayınladığımız oya modelleri yazma ve havlularda kullanılabilir.. Oya modelleri kategorisinde bir çok oya modeli paylaştık. Şimdiye kadar paylaştığımız yüzlerce model arasından beğendiğiniz bir modelin mutlaka çıkacağını düşünüyorum. Gençlere çeyizlikler hazırlanırken iğne oyası ile yapılan el işleri yanında tığ oyası ile yapılan el işleri de yapılmaktadır. Çoğu zaman anlatımlı modellere de yer veriyoruz.     

Aşağıda paylaştığımız oyaları inceleyerek sizlerde havlu ve yazmanıza yapacağınız oya modeli için önceden fikir yürütebilirsiniz. Çiçekli, boncuklu, tek renk ve tek sıra tığ oyaları en çok yapılan modeller içindedir. Ayrıca kalem ile yapılan oyalar ilgi çekenler arasında yer alıyor. 2019 tığ oyası modelleri geçen yıla göre daha canlı renkleri barındırıyor.

Tığ oyası örnekleri arasından benim en çok sevdiğim model boncuklu olanlar. Boncuklu olan modeller ile çok şirin yazmalar ve yemeniler yapılıyor. Bu yazma oyaları ve yemeniler de çeyiz bohçalarının bir parçasıdır.  Kenar dantelleri için tercih edilen tığ işleri aşağıda yayınlamış olduğumuz resimlerden inceleyerek yapabilirsiniz. Bakalım paylaştığımız tığ oyası modellerini beğenecek misiniz?

Resimlerin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.