Oya,  Oya Dantel

En Kolay Tığ Oya Modelleri

Spread the love

2019 yılına günler ilerlerken bu yılın en beğenilen en kolay  yazma kenarı tığ oyalarını sizlere sunmak istiyorum. Eski tip tığ oyası örneklerini ve 2019 tığ oyaları ve en yeni tığ işi oya örneklerinden her birini bu galeride görebilirsiniz. Geçmişte tülbent kenarlarına yapılan geleneksel boncuklu tığ oyalarını bilmeyen yoktur. O zamanlar renk renk boncuklar alınarak genç kızlar ağaç gölgelerinde bir araya gelirler ve o güzel tığ işi boncuklu tığ oyaları yaparlardı. Şimdilerde ise bu boncuklu tığ oyalar yazma kenarlarına yapılmaktadır.   

O zamanlardan kalma çeyiz sandığımda hala çeyizlik tığ işi yazmalar ilk günkü gibi duruyor. Günümüzde artık tığ oyaları boncukla çok fazla yapılmıyor. Tığ ile harikalar meydana getiren usta maharetli eller çok çeşitli çeyiz işi oyalar ortaya çıkarıyor. Farklı model arayanlar için bir oya çeşidi de püsküllü tığ oyası. Yazma kenarı püsküllerle bezenerek güzel bir görünüm elde ediliyor. Sevilen ve beğenilen örneklerden birisi de papatya örnekli tığ oyaları. Yazmanıza adeta bahar gelmiş gibi çok hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Fıstıklı tığ oyası modelleri de çok sevilen oya modelleri içinde yer almaktadır.     

Genç kızlarımızın çeyizleri için yapılan, havluların kenarlarını süsleyen tığ işi havlu kenarı oyalar da çok güzeller gerçekten. Tığ oyaları da kenar oyası olarak kullanılmaktadır. Başörtü kenarları gibi bir çok alanda da kullanılmaktadır. Havlu ve yazmalarda kullanılan yeni tığ oyası modelleri bulunuyor. Tığ ile çeşit çeşit oyalar yapılmaktadır. Her yazmaya uygun bir oya modeli mutlaka bulunuyor.    

Yayınladığımız resimler ile oya örnekleri arayan hanımlara yardımcı olmak istiyoruz.Yayınladığımız oya modellerine bakıp kendileri modelleri çıkartabilirler.. Oya modelleri kategorisinde bir çok oya modeli paylaştık. Şimdiye kadar paylaştığımız yüzlerce model arasından beğendiğiniz ve yapmak isteyeceğiniz bir model mutlaka çıkacaktır. Aşağıda paylaştığımız oyaları inceleyerek sizlerde havlu ve yazmanıza yapacağınız oya modeli için önceden fikir yürütebilirsiniz.      

Tığ oyası örnekleri arasından benim en çok sevdiğim model boncuklu olanlar. Boncuklu olan modeller ile çok şirin yazmalar ve yemeniler yapılıyor. Bu yazma oyaları ve yemeniler de çeyiz bohçalarının bir parçasıdır.  Kenar dantelleri için tercih edilen tığ işleri aşağıda yayınlamış olduğumuz resimlerden inceleyebilirsiniz. Bakalım paylaştığımız tığ oyası modellerini beğenecek misiniz?   

Özellikle tek renk yazma kenarları için boncuklu hafif modeller oldukça ilgi görüyor. Yaşı genç hanımlar ağır modellerden ziyade hafif modelleri tercih ediyorlar. Benim fikrimi soracak olursanız bu ince ve zarif tek renk yazmalar çok güzel görünüyor. Her yaşa uyan ince ve zarif modeller her göze hoş görünecektir. Modeller bakarak çıkartılacak kadar kolay ve anlaşılır şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir