Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Enginarın Mucize Faydası

Çoğumuzun sadece adını bildiği fakat tadını bilmediği enginarı tanıyalım mı bugün sizlerle? Yapılan araştırmalara göre enginarın faydaları saymakla bitmiyor. Ancak bir çoğumuz tadını bilmediği için enginar sadece bakıp geçmekle yetinir.

Hüyük bir antioksidan kaynağı olan enginar, karaciğer için oldukça faydalıdır. Enginar, karaciğer, böbrek ve safta kesesinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirilmesine yardım eder. Mide ve bağırsakları dezenfekte ederek ishale iyi gelir.

Güçlü bir idrar söktürücü olan enginar, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak vücuttaki zararlı sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Böbrek kumu şikayetiniz varsa dökülmesini sağlar.

Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak yorgunluğu giderir. Kalp kaslarını güçlendirir, kolesterolü düşürür, damar sertliğine iyi gelir, kanı temizler ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Yapılan araştırmalara göre yetişen enginarın içerisindeki bir tür nişasta plan insülin kandaki şeker düzeyinin düşmesini sağlar. O nedenle şeker hastaları tereddüt etmeden tüketebilirler.

Enginar hücrelerin hasar görmesini yavaşlatır, prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini engellemede etkilidir. İçinde A vitamini bulunan enginardan yararlanmak için zeytin yağıyla pişirilmesi gerekir.

Düşük kalorili olduğu için zayıflamak isteyenler mutlaka menülerine eklemelidir. Pazardan enginar alırken yeşil yapraklarının ucuna dikkat ederek satın almak gerekir.

Enginarın ortası sert ve tüyleri diken gibi batmalıdır. Enginarın sapları elle koparılmalı, tüylü yeri kaşıkla ayıklamalı ve kararmaması için limonlu suda 1- 2 dakika bekletilmelidir.

Enginarın içerisinde toksinler çok çabuk üreyebilir , bu nedenle pişmiş enginar buzdolabında 24 saatten fazla bekletilmemelidir. Anemi, kolesterol, sindirim sistemi , kemik sağlığına oldukça faydalıdır.

Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Sinir sistem üzerinde olumlu etkisi vardır. Antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu için kansere yakalanma riskini azaltır. Enginar suyu cilt sağlığı bakımından önemlidir. Ciltte oluşan mantar ve egzamayı önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir