Anne ve bebek

Epidural Doğum Nedir?

Hamilelik dönemindeki her anne bebeğini normal doğum yaparak kucağına almak ister. Ancak bazı beklenmedik durumlarda sezaryen doğum gerekebilir.

Anne adayı doğum yaklaştıkça hangi tür doğum yapacağına karar veremeyebilir. Normal doğumda yaşayacağı açıdan korktuğu için, sezaryen doğumda ise bebeği doğduğunu anda sesini duyup onu görebileceği için tereddüt edebilir.

Ancak artık günümüzde anne veya bebeğin sağlığı tehlikede olmadığı sürece uzmanlar sezaryen doğum yapmamaktadır. Şunu da belirtmek gerekir ki gelişen yöntemler sayesinde epidural anestezi ile normal doğum gerçekleştirmek de mümkündür.

Gelin hep birlikte konunun biraz derinine inerek epidural doğumun ne anlama geldiğini ve nasıl gerçekleştirildiğine göz atalım. Epidural doğum anne adayının doğum sancısındaki acıyı hissetmesini engelleyen bir tür anestezidir.

Belde bulunan epidural boşluğuna epidural anestezi uygulanarak 5 ila 30 dakika süresince ağrıları hissetmeksizin anne adayının kasılmaları hissederek ıkına bileceği bir durumdur. Ancak şu bilinmelidir ki anestezi türüne bağlı olarak anne bir süre bacaklarını hissedemeyebilir ve yürü yemeyebilir.

Bu bilgilerin ardından doğumu yaklaşan anneler için epidural doğumun avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim. Prenses doğum olarak da bilinen epidural doğum bilinç açık vaziyette iken gerçekleştirilen en ağrısız doğum yöntemidir.

Anne sağlık nedenlerinden dolayı sezaryen doğum yapsa bile bebek doğduğu anda onu görme şansına sahiptir. Anestezi sadece belirli bir bölgeyi etkilediği için anne doğum esnasında uyanıktır. Avantajları bunlarken dezavantajları nelerdir?

Epidural doğumda 24 ila 48 saat içerisinde annede baş ağrısı görülebilir. Bünyeye bağlı olarak düşük bir ihtimal olsa bile cilt enfeksiyonu gözlemlenebilir.

Epidural için kullanılan bazı ilaçlar annenin kan basıncını kısa süreli olarak düşürecek için bebeğe giden kan akışı azalabilir ve kalp atışı yavaşlayabilir. Doğumun sonlanma evresi olan ıkınma evresinin uzamasına neden olabilir ve son olarak doğuma vakumla devam edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.