Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Evde Ayak Bakımı

Ayaklarımız gün boyu vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan en önemli uzuvlarından biridir. Çoğumuz ayaklarımıza, saçımıza yada cildimize verdiğimiz önemi göstermiyoruz.

Aslında yaptığımız çok büyük bir yanlış. Tüm yükümüzü çeken, bizi istediğimiz anda istediğimiz yere gitmemizi sağlayan ayaklarımıza tüm uzuvlarından daha çok önem vermemiz bizim yararımıza olur.

Her şeyden önce en basitinden ayaklarımıza uygun ayakkabılar giyip eğer ağır bir ağır bir işte çalışıyorsak, akşam eve geldiğimizde ılık suya bir miktar tuz ilave edip ayaklarımızı bu suda bekletip dinlendirebilirsiniz.

Kadınlar genelde hem iş ortamında hem gezmeye çıktıklarında daha şık olduğunu düşündükleri için topuklu ayakkabı giyerler.Haftanın tüm günü topuklu ayakkabı giyenler en azından haftanın iki günü spor ayakkabı yada ayaklarına uygun düz bur ayakkabı giyerek ayaklarını rahatlatabilirler.

Mevsimine uygun ayakkabı giymekle ayaklarımız için yararlıdır. Yaz aylarında giyilen çok kapalı ayakkabılar ayaklarımızın terlemesine yol açarak kokmasına yada ayağımızda mantar oluşmasına yol açabilir.

Banyo sonrası ayaklarımızı ve parmak aralarımızı güzelce kurulamalı, kuru olmasına dikkat etmeliyiz, gerekirse nemlendiriciler ile masaj yaparak ayaklarımızda çatlak oluşmamasına dikkat etmeliyiz. Sürekli düz ayakkabı yada spor ayakkabı giyen ev hanımları en azından haftanın 2 günü çok yüksek olmayan topuklu ayakkabı giyebilirler.

Kadınlar için ayak bakımı denildiğinde aklımıza ilk gelen pedikürdür. Pedikürü ister kuaförde, ister daha uzman bir güzellik merkezinde yaptırabilir, isterseniz kendiniz evde yapabilirsiniz. Tırnak kesiminizi tırnak yapınıza uygun olarak yapmanız yada en basitinden ayak tırnaklarınızı düz kesmenin gerekir.

Pedikür yaparken dikkat etmeniz gereken tırnak etlerinizi kesmek yerine geriye doğru itmektir. Çünkü kesilen tırnak etleri daha sık tekrarlayıp, çok daha sık pedikür yapmamızı gerektirir.

Dilerseniz yazımıza evde uygulayabileceğiniz bir kaç öneri ile devam edelim. Ayak kokusundan muzdarip iseniz 1 litre ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyip 20 -25 dakika ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz ve düzenli olarak yaparsanız kokuya neden olan bakterilerin ölmesiyle kokunun kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir