Anne ve bebek

Evde Bebek Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Probiyotik kaynağı olan , büyük- küçük herkes için sağlıklı olan ev yoğurdunu hepimiz severek tüketiriz. Bu besini 6. Ayından sonra ek gıdaya geçen bebeklerimizin de sevmesi önemlidir. Ev yoğurdun da bulunan faydalı bakteriler bebeğinizin sağlığına iyi gelecektir.

Yoğurtla bulunan bu faydalı bakteriler, vücutta doğal olarak bulunan, hasat görmüş bakterilerin yerine yada onları desteklemek için kullanılır. İnsanlar çok uzun yıllardır sütü fermente ederek ev yoğurdunu tercih etmiştir.

Yapılan araştırmalara göre ev yoğurdu yiyen kişiler daha sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Birçok hastalığın tedavisinde probiyotik destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklar; sindirim yolunda virüs kaynaklı enfeksiyonlar, tedaviye dirençli çocuk ishali, mide- bağırsak sorunları gibi hastalıklardır.

Eğer özetleyecek olursak probiyotikler insan hayatında sağlıklı beslenmenin en büyük anahtarıdır. Yalnız şuna dikkat etmek gerekir. Birkaç yıl öncesine kadar çocuklara ek gıdaya geçiş dönemi olan 6. Ayda rahatlıkla verilmesi önerilirken, uzmanlar yoğurdun bebek beslenmesine 7. Aydan itibaren eklenmesini önermektedir.

Bebekler doğduktan sonra annelerin en büyük korkusu bebeklerde görülen gazdır. Annelerin kafasındaki yoğurt gaz yapar mı? Sorusunun cevabı maalesef ki evettir. Anneler bebeğine yoğurt yedirdikten sonra bebeklerini gözlemlemelidir.

Yoğurdu bebeğe sadece 1 öğün vermek yeterlidir. İkindi öğününde vermek en idealidir. Yatmadan önce verilirse bebekte gaz yapabileceği için , bebeğin uyumasına engel olabilir, rahatsızlık verebilir. Bazı anneler bebeklerine market yoğurdu vermeyi tercih ederler.

Ancak evde yapılan bebek yoğurdu hem daha sağlıklı , hem de günlük olarak yapılabileceği için daha tazedir . Bebeklere 1 yaşından önce inek sütü vermek sakıncalı olduğu için bebek yoğurdunun keçi sütünden, anne sütünden veya devam namazından yapılması daha sağlıklıdır.

Keçi sütü inek sütüne nazaran daha az alerjiktir ve bebekler tarafından daha kolay sindirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.