Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Evde Doğal Diş Beyazlatma

Sırada çokça sorulan evde doğal diş beyazlatma yöntemi ile ilgili bir kaç tarif ve püf noktası paylaşacağım yazımda.

Günlük yediğimizi içtiğimiz yiyecek ve içeceklerden ötürü dişlerimizde sararmalar hatta lekeler oluşabiliyor.

Dişlerimize çok iyi bakmamız gerekiyor ki yaşlandığımızda da sağlıkla yemeklerimizi yiyebilelim. Günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Bu alışkanlığı çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kazandırmalıyız.

Şimdi gelelim sararmış dişlere uygulanabilecek yöntemlere;

1. Yöntem

Yediğimiz muzun kabuğunun iç kısmı ile dişlerimizi iyice ovalamak ve devamında dişlerimizi günlük kullandığımız macun ile fırçalamak.

2. Yöntem

İri tuzu diş fırçasına dökerek dişleri fırçalamak sararmalar da her ne kadar etkili olsa da diş minesini çizme ihtimali olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

3. Yöntem

Karbonatı su ile karıştırıp ister diş macunu kıvamına getirip dişlere sürüp alüminyum folyo ile dişleri kapatarak yarım saat bekleyip yıkayın. Dilerseniz de diş macunu kıvamına geldikten sonra dişlerinizi fırçalarsınız. Ama diş etlerine fazla değdirmemeye özen gösterin çünkü diş erlerimiz hassas olduğu için zarar verebilir.

4. Yöntem

Limonu sıkıp suyu ile dişlerimizi fırçalaya biliriz. Dilerseniz biraz da karbonat eklemesi ile ikisini bir arada kullanabilirsiniz.

5. Yöntem

Sirke ile karbonatlı karıştırıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz 1 çay kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı karbonat yeterli olacaktır. Bu yöntem sararmazlarda etkili olup aynı zaman da diş plaklarından kurtulmanıza da yardımcı olur.

6. Yöntem

Taze cevizin kabuğunu diş eti ve damaklara değdirmeden diş yüzenine sürüp beyaz bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat çok yapmayın çünkü diş etini siyahlaştırabilir.

7. Yöntem

Misvak evet misvak diş beyazlatma da etkili olduğu gibi dişlere de kuvvet verir en doğalından bu yöntemi de kullanabilirsiniz

8. Yöntem

Aktarlarda bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağına karbonat ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu yöntemde de oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz.

9.YöntemZ

Bir çay kaşığı zerdeçal, yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir veya iki damla nane esansiyel yağını bir kaba koyup karıştırın. Nazikçe dişlerinizi fırçalayın. Üç ila beş dakika bekletip ağzınızı su ile çalkalayın.

10.YöntemÇ

İki veya üç büyük çileği ezip bir macun haline getirin. Çilek ezmesini dişlerinize diş fırçası yardımıyla uygulayın. Üç ila beş dakika arası bekletip ağzınızı suyla çalkalayın. Bu karışımı haftada bir kez kullanın. 

Sizler için birkaç yöntem paylaştım.

Önemli bir hatırlatma da yapmak istiyorum

Bu yöntemlerin hepsini uygulamayın ve sık sık uygulama yapmayın

Sırayla deneyerek araya birkaç gün zaman koyup o şekilde kendinize en uygun yöntemi bulup uygulayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.