Tatlı Tarifleri,  Yeme İçme

Evde Kolay ve Lezzetli Dondurma Yapımı

Spread the love

Merhaba güzel hanımlar, yaz sıcaklarına gelen Ramazan için evde soğuk bir tarif yapmaya ne dersiniz? Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmayı çoğu kadın evde yapmak ister ve yapımını bilmediği için araştırıp durur. Bugün sizlere bu güzel ev dondurmasının tarifini vereceğiz ve artık çarşıda satılan dondurmalardan vazgeçeceksiniz . Çocuklarınız yada yaz mevsiminde gelen misafirlerimizin de vazgeçemeyeceği bir tarif olacak. Dilerseniz Malzemelerimizi sayarak başlayalım;

1 kilo süt

Minik bir parça damla sakızı

1 su bardağı şeker

2.5 yemek kaşığı salep

Sütümüzü ocağa alalım ve içerisine damla sakızı ilave edelim ocaktan alarak malzemeleri üstümüze ilave edelim ve karıştıralım daha sonra sütü ocağa alalım.

10 dakika karıştırarak tekrar karıştıralım. Dondurma için ben küçük kare borcama karışımı döküp soğumaya bıraktım. Karışımı soğuduktan sonra buzluğa koyalım ve 35-40 dakika sonra çıkaralım.

Dolaptan aldığımız karışımı iyice karıştırıp tekrar dolaba kaldıralım. Bu sefer 1 saat beklettikten sonra tekrar çıkaralım ve donan kenarları ortaya doğru karıştıralım . Bu işlemi tam 4 defa yapmamız lazım.

Karışımı tekrar dolaba alıp yine 1 saat bekletelim. Bu son işlemden sonra dondurmamızı en az 4 saat dolapta beklememiz lazım. Daha güzel bir sonuç almak için 1 gece buzdolabında bekletelim çok daha güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Dondurma servisinizi ister tabakta, ister külahıma sunabilirsiniz. Bu tarifimizin dışında meyveli dondurma da yapabilirsiniz. Elbette ki yaptığımız bu ev dondurmasının dışarıda satılan dondurmaların tadıyla birebir aynı olmasını beklemeyin ama eğer ki dışarı çıkıp alma imkanınız yoksa böyle bir alternatifle dondurma yapıp yiyebilirsiniz. Dondurmamızın yapım aşamasının videosu için youtube Bera tatlı dünyası kanalına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir