Yeme İçme,  Yemek Tarifleri

Evde Taş Gibi Yoğurt Yapmanın Sırları!

Spread the love

Günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte gıdalara katılan takviye maddeler artmıştır. İşte bu yüzden sağlıklı beslenmek isteyenler için ve küçük bebekleri olanlar için evde taş gibi yoğurt yapmanın sırlarını açıklıyorum. 

Evde yapacağınız yoğurt için kullanacağınız süt çok önemlidir. Alacağınız günlük sütü yaklaşık bir parmak eksilinceye kadar kaynatın. Böylece içindeki su miktarını azaltmış olacaksınız. Sütü çok kaynatmak içindeki yararlı vitaminleri öldürdüğü için bir iki taşım kaynatıp biraz sulu bir yoğurt elde edebilirsiniz. Aldığınız günlük sütün yağı alınmamış ve bildiğiniz bir yerden alınmasına özen gösterin.

Sonra sütü bir kenara soğumaya bırakın. Sütün içine serçe parmağınızı sokunca dayanabileceği sıcaklığa gelinceye kadar bekleyin. Sonra bir kaşık yoğurt ile bir miktar sütü karıştırıp ayran kıvamına getirin. Bu elde edilen kıvamlı yoğurdu sütün içine katıp karıştırın. Eğer aynı kabın içinde mayalanmaya bırakacaksanız üstünün kaymağını bozmadan karıştırın. 

Sonra fırını 150 derecede yaklaşık 8 dakika kadar ısıtın ve kapatın. Hazırladığınız sütü fırına ağzı açık bir şekilde bırakın ve fırının kapağını kapatın. Yaklaşık 4 veya 5 saat civarı fırında mayalanmaya bırakın. Eğer hazırlanan sütün ağzını kapatırsanız bu arada sıcak olduğu için buharlaşma yapar ve buhar suya dönüşerek yoğurtun sulu olmasına neden olur.

Fırından aldığınız yoğurtun üzerine kağıt peçete kapatıp çıkan suyunu alabilirsiniz. Temiz bir tülbenti yoğurdun üzerine kapatın ve bir ucunu bir kabın içine sallayın. Böylece elde ettiğiniz suyu kullanabilirsiniz. Yoğurdun suyu çok faydalı olduğu için atmadan kullanmanızı öneririm. Soğuduktan sonra mutlaka bir gün bekleyip yiyin. Böylece daha sert olacaktır. Eğer bebekler için yapmışsanız ılık iken yedirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir