Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Evde Tüy Nasıl Sarartılır?

Birçok kadının tüylerle başı derttedir. Kadınları vücutlarındaki tüyleri temizlemek için türlü yollar denerler. Jiletle traşlama, tüy dökücü kremler, epilasyon ve ağda bunlardan bazılarıdır. Bu işlemler hem çok acılıdır., hem de çoğu kadın için zaman kaybıdır.

Bazı durumlarda ağda ile yapılan temizlikten kaynaklı zamanla ciltte sarkmalar görülebilir. Bunların dışında cildin doğallığı bozulmadan tüy sarartma yöntemleri kadınların acı çekmeden uzun süreli güzelliği yakalamalarına yardımcı olur. Bunun içinden birden fazla yöntem vardır. Bugün sizlerle bunlara değinelim .

Mutfağımızın baş ürünlerinden limon doğal ağartıcı etkiye sahiptir ve tüy sarartma konusunda en etkili yöntemlerdendir. Ancak limon ile sarartma yapılırken içindeki yoğun asit nedeniyle cildi tahriş edeceği unutulmadan uygulanmalıdır . Maskeyi anlatmadan önce son bir bilgi daha, limon güneş ışığın dayken tahriş etme özelliği daha fazla olacaktır.

Bu nedenle yüz için uygulanması kesinlikle önerilmez. 1 limonun suyun 1 bardak su ile karıştırın ve sararmasını istediğiniz bölgenin tüylerin sürüp birkaç saat güneş ışığında bekleyin. Bir başka önerimiz bal. İster tek başına , ister limon suyu ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Tüyleri sarartıcı etkisi olan bal aynı zamanda cildinizi besler ve nemlendirir.

2 yemek kaşığı balı yarım limon suyuyla karıştırıp tüylerinize sürün ve en az 4 saat bekletip bol su ile yıkayın. Bu işlemi haftada 1 yada 2 defa tekrarlayabilirsiniz. Tüy sarartmada en ilk bilinen yöntem papatya ile sarartmadır.

2 su bardağı kaynar suyun içine 2 yemek kaşığı kuru papatyayı atın ve demlenmeye bırakın, su soğuduktan sonra pamuk yardımıyla tüylerinize sürün. 2 saat güneşte bekleyin. Tüyleriniz sararana kadar haftada 2 defa uygulayın. 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı tarçını karıştırıp tüylere sürün ve en az 4 saat boyunca bekletip yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.