Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Evde Yapılabilecek Doğal Şampuan

Bugüne kadar evde yapılan cilt bakım maskeleri, saç bakım maskeleri ve vücut kremlerini hepimiz elbet bir şekilde duymuş ve hatta uygulamıştır. Peki bizler için çok büyük bir öneme sahip olan saçlarımız için evde yapabileceğiniz şampuanlar dersek ne dersiniz?

Saçlarımız Güzelliğimizi gösteren en önemli yerlerden biridir ve temizliği, canlılığı, sağlığı asla riske atılamaz. Marketlerden aldığımız şampuanlar oldukça fazla kimyasal içerdiği için uzun vadede işe yaramadığını düşünürüz ve sık sık şampuanımızı değiştiririz.

Bugün sizlerle paylaşacağımız , evde tamamen organik malzemelerle yapacağınız şampuanlar ilk kullanımlarda pek mucize yaratmasa da düzenli kullanımlarda oldukça güzel sonuçlar almamızı sağlayacaktır. Sizlere salatalık ve limon ikilisi desek? Evet yanlış duymadınız 1 adet salatalığı robottan geçirin ve içine 1 adet limon suyunu ekleyip karıştıralım.

Saçınızı banyoda ıslatarak dipten uca kadar masaj yaparak sürün, birkaç dakika bekleyip suyla durulayın. Bir başka 2 malzeme karbonat ve su. Yok artık dediğinizi duyar gibiyiz. Bu vereceğimiz şampuanda ki karbonat kurutma etkisine sahip olduğu için özellikle aşırı yağlı saçlar için güzel bir seçimdir. Eşit miktardaki karbonat ve suyu bir şişede karıştırın ve her kullanımda şişeyi iyice çalkalayın.

Bu şampuanın ardından isteğinize bağlı olarak yine eşit miktarda elma sirkesi ve bu suyu karıştırarak durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Evde yapacağınız şampuanları daha etkili hale getirmek için içerisine 2-3 ampul B vitamini ve 1 yemek kaşığı hint yağı ekleyerek besleyici hale getirebilirsiniz.

Eğer saç dökülme probleminiz varsa 20 damla ısırgan otu yağı, çam terebentin yağı, menekşe, biberiye veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Eğer kepek sorununuz varsa 20 damla okaliptüs, nane, biberiye veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Şampuanlarınızın köpük köpük olması için yapacağınız şampuanın ana maddelerini ve baz seçimi iyi yapılmalıdır.

Ev yapımı şampuanlar boyanmamış saçlar için daha etkilidir. Bu şampuanlarla kafa derinizi normalden daha fazla ovmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.