Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Evde Yapılabilecek Doğal Tırnak Bakımı

Merhaba hanımlar, hepimiz ellerimizi güzelliğine ve estetiğin dikkat ederiz. Bugünkü yazımızda size küçük tüyolar vererek nasıl bakım yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

El bakımı için ilk adım tırnaklardan başlar. Tırnak bakımı denildiğinde aklımıza ilk gelen tırnak kesimi ve manikür dür. Bir çoğumuz pahalı kozmetik ürünlerinden de yararlanarak bakım yapabileceğini düşünürler. Ama neden bu evdeki malzemelerden olmasın. Tırnak bakımı için gerekli malzemelerin çoğu mutfağımızda mevcuttur aslında.

Kulağa ne kadarda hoş geliyor değil mi? Bunlardan bir kaçını birazdan sizinle paylaşacağım ama öncelikle bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Tırnaklarımızı düzenli olarak ve yapısına uygun şekilde kesmeli , eğer manikürünüzü kendiniz yapacaksanız İnternet de yer alan videoları izleyerek doğru manikür yapımını öğrenmeliyiz.

Yanlış yapılan törpüleme tırnaklarımızı güzelleştirmek yerine aşırı derecede incelmesine neden olarak çabuk kırılmalarına yol açacaktır. Tırnaklarımız duş esnasında yumuşayacağı için ilk önerimiz duş sonrası tırnak kesilmesi ve manikür yapılmasıdır. Bundan farklı olarak ılık suya bir miktar nemlendirici krem ekleyerek ellerimizi bu suda bekletebiliriz.

Bu aşama sonrası tırnak kesimi ve törpü yapılabilir. Çocukluktan çıkıp tırnaklarımızı kendimiz keseceğimiz yaşa geldiğimizde büyüklerimizden öğrendiğimiz gibi, el tırnaklarımız hilal şeklinde yani oval, ayak tırnaklarımız ise düz kesilmelidir. Vücudumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan su tırnaklarımızın sağlıklı uzamasına yardımcı olacağı gibi daha güçlü ve parlak olmasını sağlar.

Aynı zamanda ellerimizi kremlerken tırnaklarımızın da nemlenmesi için tırnaklarımızı da kremlemeliyiz. Dilerseniz tırnaklarımızın daha güzel görünmesini sağlamak için birkaç maske ve özel karışım öğrenelim.

İlk yöntemimiz için gerekli malzemeler;

* 5 yemek kaşığı su

* 1 yemek kaşığı zeytinyağı

* 1 yemek kaşığı limon suyu

Limon suyu ve zeytin yağını karıştırıp bu karışıma 5 yemek suyu ekleyelim. Elde ettiğimiz karışımı tırnaklarımızın üstüne ince bir tabaka olarak sürüp 15 dk bekletelim,daha sonra ılık su ile durula yalım. Bu karışımı her manikür sonrası uygulayabilirsiniz.

BEBEK GİBİ ELLER

Sizde çok pratik bir yöntemle bebek gibi ellere sahip olmak ister misiniz?İşte maskemiz;

1 çorba kaşığı ayran ve 1 çay kaşığı süt tozunu karıştırın.Hatta bu karıştırma işini ellerinizle yapın ki bakım başlamış olsun. Daha sonra bu karışımı ellerinize iyice yedirin ve 15-20 dakika bekleyin.

Karışımın bir süre sonra kuruduğunu göreceksiniz.Kuruyan karışımı kese yapar gibi ellerinizden sıyırın ve ellerinizi ılık su ile yıkayın. Ellerinizdeki değişime inanamayacaksınız. Sütte bulunan yüksek protein cildi besler ve cildinize ışıltı verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir