Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Fıtık Nedir? Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp dilinde herni, halk dilinde bilinen adıyla fıtık konusunda çoğu insan pek bilgi sahibi değildir. Nedir fıtık? Organlarımızın yerinde durmasını sağlayan doku yada kasların doğal boşluğundan dışa doğru kayması, yerinden çıkmasıdır.

Fitil günlük hayatımızı oldukça olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bulunduğu bölgeye göre türü vardır. Karın , bel ve boyun fıtıkları. Karın fıtıkları genel olarak kaşık ve göbek fıtığı olarak görülür.

Bel ve boyun fıtıkları ise fıtık bölgesinin yani sıra kol ve bacakta his kaybı , ağrı ve güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösterir. Fıtık nedenlerine bakarsak; ağır yük kaldırmak, uzun süre ayakta durmak, fiziksel güç kullanarak yapılan ağır işler, ameliyatlara bağlı kas kesikleri, kronik öksürük, gebelik, hızlı kilo alımı, ıkınma , karın içinde sıvı birikimi olarak sayılabilir.

Fıtık belirtileri oluştuğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Karın bölgesinde görülen fıtıkları genel olarak kas yırtılmasına bağlı olarak oluşur, ağrı ve cilt altında şişlik gözlemlenir. Boyun ve bel fıtıklarında ise güçsüzlük, ağrı be his kaybı gözlemlenir.

Fıtık belirtileri oluştuğu zaman vücudumuzda hissizlik, uyuşukluk oluşur, bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Genelde bu tarz şikayetlerimiz olduğu zaman istirahat önerisi gelir. Ancak bu doğru bilinen bir yanlıştır.

Her zaman tıbbi müdahalenin yanı sıra alternatif tedavi de uygulamakta fayda vardır. Fıtığın teşhisi koyulduktan sonra kendimizi zorlamadan egzersiz yapmak istirahatten daha çok yarar sağlar bize.

Özellikle bel Fıtığında ameliyatsız tedavi mümkündür. Fizik tedavi uygulanabilir. Fizik tedavinin ilk günlerinde ağrı da artış gözlenebilir ancak ilerleyen günlerde ne kadar faydalı olduğunu gireceksiniz.

Bunun yanında 5 gram rezene tohumunu 1 bardak suda 5 dakika demlendirip günde 2 defa tüketebilirsiniz. 1 bardak klorsuz suya 2-3 parça kırk kilit otu ekleyip 5 dakika kaynatıp lapa haline getirip fıtık bölgesine sürebilirsiniz . Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir