Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık

Gebe ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?

Ramazan yaklaştığında yada geldiğinde hamile olan anne adaylarının veya emziren annelerin en merak ettikleri konulardan biri de oruç tutup tutamayacakları dır.

Hem hamilelik hem de emzirme olayı çok özel bir durumdur. Anne ve anne adaylarına bambaşka duygular yaşatan bu durum, toplumumuzun dini hassasiyetine dolayı kadınların bazı endişeler yaşamalarına neden olur.

Bugün sizlere bu konu hakkında biraz bilgi verelim ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaya çalışalım. Her ramazanda bu tarz soruları cevaplamak yükümlü din adamlarının hadislerle bizi aydınlattığı bilgiler doğrultusunda , bu kin hadislerle de ele alınmıştır.

Dinimizce kadınların çocuklarına bir zarar gelmemesi adına oruç tutmalarının zorunlu olmadığı belirtilmiştir. Çok büyük din adamlarına göre hamile olan anne adayları yada emziren anneler çocuklarının zarar göreceği endişesine kapılırlarsa otuz tutmayıp daha sonra kaza edebilirler.

Kendilerini iyi hisseden hamile anne adayları oruç tutabileceklerini düşünerek oruca yönelseler de , rahimler indeki bebeğin kendilerine muhtaç olduğunu unutmamalı ve yedikleri içtikleri her şeyin bebeklerini etkilediğini bölerek hareket etmeleri, karat vermeleri daha doğru olacaktır.

Bu konuya anne adaylarının doktorlarıyla görüşüp karar vermeleri daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmalara göre çoğu uzmanlar hamileliğin ilk ve son 3 ayı çok önemli olduğu için anne adaylarının oruç tutmamasını önermektedir.

Emziren annelerin en büyük endişeleri ise oruç tuttukları zaman çok uzun saatler yemek yemeden ve su içilmedi durulduğu için sütünün azalması ve çocuğunun aç kalmasıdır. Biraz da bu konuya değinelim.

Emziren bir annenin oruç tutabilmek için bebeğinin hangi dönemde olduğu önemlidir. Bebeğiniz için ilk 6 ay anne süt önemli olduğu için bebeğinizin kilo alımına ve sütünüzün azalıp azalmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bebeğiniz 6 aydan büyükse üstünüze ek olarak yiyeceği besinler alması gereken vitaminleri karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir