Anne ve bebek,  Sağlık

Göğüs Ucu Yaralarına Bitkisel Çözümler

Yeni doğum yapmış, emzirme döneminde olan annelerin yaşadığı en büyük sorun göğüs ucu çatlağı veya yaralarıdır. Özellikle ilk çocuğunu kucağına alan anneler için bu sorun genel olarak kaçınılmazdır.

Göğüs ucu çatlağı veya yaraları o kadar ağrılı, anneye acı veren bir durumdur ki bazı anneler acı hissetmemek için emzirmekten kaçınabilirler. Göğüs ucu yaraları çoğunlukla bebeğin yanlış pozisyonda tutularak emzirilme sinden kaynaklanır.

Bebek emzirme esnasında göğsün sadece kahverengi kısmını emmeye çalışırsa meme başı hasar görür ve çatlak, yaralanmaya neden olur. Bazı durumlarda Bu göğüs ucu yaraları o kadar ciddi boyutlarda olabiliyor ki bebeğin ağzında kan gören anneler endişelenebilir.

Acı çekeceğini düşünüp emzirme den kaçınan anneler göğüsleri süt dolacağı için ve boşaltım gerçekleşmeyeceğini emzirme döneminde çok fazla görülen mastit sıkıntısı da baş gösterebilir. Bunun yanında göğüs ucunda oluşan çatlaklardan içeri mikroplar kolayca gireceği için göğüs ucunda iltihaplanmalar da görülebilir.

Emzirme döneminde görülen mastit de anneye acı vereceği için anne yine emzirmeden kaçınabilir. Göğüs ucu yaralarına karşı hamilelik döneminde önlem alabilirsiniz.

8. Aydan itibaren her banyodan sonra göğüs uçlarına zeytinyağı sürün. Böylece çatlak oluşumu engellenmiş olur. Temiz bir bezle göğüs uçlarınızı ılık bezle temizleyebilirsiniz

Bebeğinizi emzirirken sadece kahverengi kısmın değil tim göğüs ucunun ağzına girmesine dikkat edin. Meme başı pedi kullanın ve sık sık değiştirin. 2 tane yumurta akını ayırıp göğüs ucunuzu temizledikten sonra göğsünüze masaj yaparak bir makyaj fırçası ile kalın bir tabaka olarak sürün.

Yumurta akı tamamen kurutucu soğuk su ile yıkayıp zeytinyağı sürün. Aloe vera içindeki jeli çıkarın çatlak bölgeye sürün kurumasını bekleyip ılık su ile durulayıp yumuşak peçete ile kurulayın. Bu jeli mutlaka iyice temizleyin aksi takdirde bebekte ishale neden olur. Hindistan cevizi yağı ile göğüs uçlarınıza masaj yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir