Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Göz Alerjisi Nedir? ve Belirtileri Nelerdir?

Göz dünyayla bağlantımızı sağlayan en önemli organlarımızdan biridir. Göz sağlığımıza dikkat etmediğimiz zaman çok sorunlar yaşarız. Göz alerjisi özellikle bahar aylarının gelmesiyle havadan uçuşan polenlerden kaynaklanan, hem de sıcak havalarla özdeşleşen, büyük -küçük her yaştaki insanı etkileyen bir sorundur.

Genel olarak mevsimsel veya geçici olan bu durumu kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor. Göz alerjisi ilerlediği zaman körlüğe bile neden olmaktadır. Genel olarak kaşıntı, kızarıklık çoğu zaman de her iki gözde yaşarma olarak kendini gösterebilmektedir.

Göz alerjisi; tıp dilinde konjujtiva adı verilen ve göz kapağı ile gözün beyaz bölümünü saran zarın alerji den kaynaklı olarak ortaya çıkan mikrobik olmayan iltihap olarak adlandırılabilir. Boylu bir durumda her iki göz birlikte etkilenir. Göz alerjisi olan kişilerde kaşıntı, kızarıklık ve gözde yaşarmanın yanı sıra, gözde batma ve göz kapaklarında şişkinlik görülür.

Bu sıkıntılara genel alerji şikayetleri de eşlik edebilir, burun akıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi. Göz alerjisinde görme genel olarak etkilenmezken, gözde ışığa karşı hassasiyet mevcuttur,

Güneş ışınlarına bakmak çok mümkün değildir. Eğer göz alerjisine neyin neden olduğunu biliyorsak bundan uzak durmak ilk çözümdür. Daha sonra göz doktoruna giderek onun vereceği, şikayetin şiddetine göre yıkayıcı suni damlalar, alerji önleyici damlalar veya ileri seviyede bir sorun varsa bu durumda da kortizon içeren ilaçlar kullanmak gerekir.

Bazı kişilerde mevsimsel olarak polenlerden kaynaklanan göz alerjisi bazı kişilerde yıl boyu devam eder. Bunun ise başlıca nedenleri ise ev tozları ve hayvansal atıklardır. Bu tip göz alerjisi mevsimsel göz alerjisine göre daha az yaygındır ve şiddeti daha azdır.

Çocuk yaştaki kişileri etkileyen göz alerjisinin adı keratokonjiktivittir. Bu tür daha çok çocukları ve ergenlik dönemindeki gençleri etkiler. İklimi ılık veya kuru olan bölgelerde daha sık görülür. Bu göz alerjisi daha çok 5 yaşında ortaya çıkar ve ergenlik döneminde kaybolur. Hastalığın süresi 5 ila 10 yıl arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.