Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Gözaltı Torbalarına Doğal Çözüm

İnsanlar yaşları ilerledikçe gözaltı torbalarının daha da çoğaldığını görürler. Gözaltı torbalarında ki artışın sebebi yaşın ilerlemesi ile göz çevresindeki doku ve göz kapaklarındaki kaslarda zayıflama olduğu için torbalanmalar artar.

Bunun dışında göz ve göz kapaklarına destek veren yağ bezeleri gevşediği için aşağı doğru sarkmalar görülür, bununla birlikte bu boşluklara sıvılar dolar ve buda şişkinliğe ve torbalanmalara neden olur.

Gözaltı torbalarının yaş dışındaki sebepleri arasında stres, üzüntü, uzun süre bilgisayar başında çalışmak, günde 7 saatten az uyumak, alerji, düz zeminde sırt üstü yatmak, aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek gibi daha birçok seçenek sayılabilir.

Bunların dışında en önemli sebeplerden biride kalıtsal yani ebeveyn yada yakın akrabalardan geçen genetik özelliklerdir.

Üzüntü, stres gibi geçici nedenlerden kaynaklı gözaltı torbaları için soğuk kompres evde uygulayabileceğiniz en kolay yöntemdir. Soğuk su ile ıslattığınız bir bezi otururken yada uzanırken birkaç dakika basınç uygulayarak gözaltı torbalarımızın kaybolmasına yardımcı olabiliriz. İçimizde yaşadığımız bazı sıkıntılardan dolayı düzenli uykumuz ortadan kaybolur.

Bundan kaynaklı gözaltı torbalarının oluşmaması için biz yetişkinlerin günlük en az 7 saat uyuması gerekmektedir, ayrıca uyurken birkaç gün boyunca ilave yastık kullanırsak ve başımız hafif dik olarak uyursak göz altlarında sıvı birikimini engellemiş olur ve gözaltı torbalarının oluşmasını engellemiş oluruz.

Mesela kendimizde alerji yapan yiyecekler yada bulunduğumuz ortamlarda bize zararı olan etkenleri biliyorsak bunlardan uzak durmaya özen gösterip alerji belirtilerini ortadan kaldırabiliriz.

Kozmetik ürünlerinin çoğu artık günümüzde sağlıklı koşullarda üretilmediği için gözlerimize zarar verip göz altlarında şişkinlik oluşumuna neden olabilir.

Bunun için dikkatli olmalı, kaliteli kozmetik ürünü kullanmaya dikkat etmeliyiz ve gece yatmadan önce mutlaka makyajımızı doğru ürünlerle yada en azından bitkisel sıvı sabun ile sabunlayarak çıkarmalıyız.

Eğer bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını bir yemek kaşığı badem yağı ile karıştırır ve göz altlarınıza masaj yapıp 20 dakika cildinizde bekletirseniz, göz altı torbalarınızın hızla yok olduğunu görebilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu çok etkili bir tedavidir.

Çatlaklar ve selülit tedavisinde de kullanılan kahve telvesinin göz altı morluklarının renginin açılmasında ve torbaların toparlanmasında önemli bir etkisi vardır. Kahvenizi içtikten sonra israf etmeyip gözlerinizin altına sürün. Hem morluklarını almış hem de torbalarınızdan kurtulmuş olursunuz.

İşte başka çok bilinen ama gerçekten de etkili olan bir yöntem: patates. Soyup dilimlediğiniz patatesleri göz altınıza koyup küçük bir şekerleme yapın. Kalktığınızda daha güzel bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Çünkü uzun yıllardır kullanılan patatesin, göz torbalarında, göz altı morluklarında ve göz yorgunluğunu almada önemli bir rolü vardır 

Alkol tüketmemeye, sigara içmemeye, çok fazla kafein almamaya veya yağ oranı yüksek şeyler yememeye çalışın. Bol meyve, sebze ve egzersiz içeren sağlıklı bir beslenme düzenine uyabilmek için elinizden geleni yapın.

20 dakikalık çay poşeti tedavisini uyguladıktan sonra, gözlerinizin üzerine 10 dakikalığına birer salatalık dilimi koyabilirsiniz. Salatalık bol su içerdiği için cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olup, onu yumuşatacaktır.

Poşet çay demlediğinizde, poşet çayları atmayın ve buzdolabında saklayın. Poşetler soğuduktan sonra, yeterince vaktiniz olduğunda, gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 20 dakika bekletin. Bu süre boyunca en iyi sonucu elde edebilmeniz için uzanmanızı öneriyoruz.

20 dakika geçtikten sonra, gözlerinizi iyice durulayın, çünkü çay cildinizde leke bırakabilir. Çay torbalarının etkisine gelirsek, iltihabı azaltmanın yanı sıra, göz altı morluklarını da azaltacaklar.

Aloe vera bitkisinden bir yaprak alın ve ikiye bölün. İçindeki jeli veya “kristalleri” çıkartıp, bununla göz altı torbalarınıza masaj yapın. Bu bitkinin pek çok yararlı özelliği arasında cildi nemlendirmek ve tonunu dengelemek de var.

Günde en az iki litre su için. Bu sırf göz altı torbalarından kurtulmak için size yardımcı olmakla kalmaz, tüm bedeniniz için yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir