Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Gözenek Temizleyici Doğal Yöntemler

Cildimiz çok yalanır ve yağ bezesi , sivilce, akne gibi problemlerle savaşırız. Cildimizdeki gözenekler tıkandığı zaman bakterilerin çoğalması için oldukça güzel bir ortam yaratmış oluruz. Evde uygulayacağınız yöntemlerle gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz.

Gözeneklerinizi açmak için sıcak suyla yüzünüzü yıkayın, ama yakacak seviyede olmamasına dikkat edin. Su ile biraz açtığınız elma sirkesini pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Yumurta akını 1-2 çay kaşığı su ile köpürene kadar çırpın. Yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekletip soğuk suyla yıkayın.

Olgun 1 muz, yarım parça olgun elma, 1 çay kaşığı limon suyu ve 4 çay kaşığı balı blenderden geçirin, iyice karıştırdıktan sonra önceden pişirip soğutulmuş yulaf ezmesini de ekleyip kasenin ağzını kapatıp serin yere bırakın. Sıcak suya batırılmış bezi yüzünüze koyun ve bir kaç dakika bekletin.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra maskeyi yüzünüze sürüp 20-30 dakika bekletip, yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Ardından tonik, soğuk su veya buz küpleri ile yüzünüze masaj yapın. Böylece yüzünüzdeki gözeneklerin kapanmasını sağlamış olursunuz.

Bottle of sunscreen lotion and starfish on tropical beach, Beach accessories and summer concept

Ciltteki toksinleri temizlemede birebir iyi gelen maydanoz tıkalı gözenekleri de temizler. Bir kaç dal maydanozu yıkayın ve sıcak suyun içine koyun, soğuyan kadar bekletin. Su soğuduktan sonra içine bir bez batırıp fazla suyunu sıkın. Bu bezi 10-15 dakika yüzünüzde bekletin.

Bu yöntemi günlük olarak uygulayın. Cildin pH değerini dengelemek ve gözenek temizlemek için en iyi yöntemlerden biri de karbonattır. 2 çay kaşığı karbonatı bir miktar su ile karıştırın. Pürüzsüz hale gelince cildinize dairesel hareketle masaj yapın. Bir kaç dakika bekletin ve suyla temizleyip nemlendirici sürün.

2 çay kaşığı karbonat, 4 çay kaşığı bal ve yarım limon suyu ve 1 çay kaşığı tarçın tozunu karıştırın. Yüzünüze sürüp 5-8 dakika bekleyin, suyla yüzünüzü yıkayın haftada bir kez uygulayın. Zeytin yağını cildinize sürün biraz bekletip sıcak su ile yıkayıp sıcak havlu ile masaj yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir