Güzellik

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Güneş lekeleri, cildin uzun süre güneş ışınlara maruz kalması sonucu ortaya çıkar. Yazın cildinize yerleşen güneş lekelerinden kurtulmak için evde doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. ‘Sevgili takipçiler sizler için güneş lekelerinden kurtulmanın doğal yollarını yazdık.

Güneş lekelerinden kurtulmak için evde deneyebileceğiniz pek çok yöntem var. İşte, güneş lekeleri için doğal ve etkili yöntemler…

Limon

Taze bir limonun suyunu sıkın. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeye uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu yöntemi her gün uyguladığınız takdirde lekelerinizin açıldığını göreceksiniz.

Bir diğer alternatif; bir yemek kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Lekeli bölgeye peeling yapın. İki dakika kadar peeling yaptıktan sonra karışımı 10 dakika lekeli bölgede bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu karışımı 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera iyileştirici özelliği sayesinde, koyu bölgelerin rengini açar ve güneş hasarlarını onarır. Aynı zamanda, cildi yeniler. Aloe vera jelini lekeli bölgeye uygulayın ve yarım saat bekleyin. Ardından durulayın. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

 

Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok cilt problemine iyi gelir. Kararmış, hasar görmüş hücreleri soyar ve cildi onarır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı su ve 1 çay kaşığı balı karıştırın. Lekeli bölgeye sürün. 10 dakika beklettikten sonra cildinizi durulayın. Bu yöntemi günde 1 defa uygulayabilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çay, yalnızca metabolizmayı hızlandırmakla kalmıyor, içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt problemlerine iyi geliyor ve cildi güzelleştiriyor. Yeşil çay poşetini 10 dakika kadar sıcak suda bekletin. Poşeti sudan aldıktan sonra soğutup lekeli bölgeye uygulayın. Bu yöntemi günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Kil maskesi

Nohut unu

2 yemek kaşığı nohut unu, biraz zerdeçal, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı sütü macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı cildinize sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uyguladığınız takdirde, cilt tonunun eşitlendiğini ve lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Salatalık

Salatalık, cilde rahatlık ve tazelik verir. Aynı zamanda, içerdiği C vitamini sayesinde güneş lekelerinin hafiflemesine yardımcı olur. Yarım salatalığı güzelce ezin ve lekeli bölgeye uygulayın. 5-10 dakika bekleyin. Sonrasında soğuk suyla cildinizi durulayın. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu cildin onarılmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Beyazlatıcı özelliği sayesinde de güneş lekelerinin açılmasını sağlar. Hindistan cevizi suyunu lekeli bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Sandal ağacı tozu

2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, 1 yemek kaşığı limon suyu ve bir miktar gül suyunu karıştırıp bir macun elde edin. Bu macunu lekelerin olduğu bölgeye sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, cildi yatıştırır ve lekeli görünümü ortadan kaldırır. 1 tatlı kaşığı yoğurdu biraz sulandırarak ayran haline getirin. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeye sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu yöntemi günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Kaynak:Yüksek topuklar.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.