Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözümler

Yaklaştığımız yaz aylarında bir çoğumuzun , özellikle de açık tenli insanların yaşadığı en büyük sıkıntı güneş yanığıdır. Bazı bölgelerde ister beyaz tenli ister buğday tenli olun bulunduğunuz bölgelerin havasından kaynaklı olarak güneşten etkilenip yanık problemi yaşanması kaçınılmazdır.

Cildinin hassaslığından muzdarip olan kişiler tatil planları yaparken güneş yanığına neyin iyi geleceğini de araştırmaya başlar. Güneş yanıklarında 2 yol izlenebilir.

Biri tıbbi biri ise evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerdir. Eğer güneş yanığına maruz kaldıysanız ilk yapacağınız şey serin bir duş almaktır. Bu durumda alacağınız serin bir duş tahriş olan cildinizi yatıştırıp yumuşamasını sağlar.

Bununla birlikte güneş yanığı ciddi bir su kaybına neden olur bu nedenle bol bol su içmeyi ihmal etmemeli, aynı zamanda güneş yanığı ciltte bir alerjiye dönüşmüşse ya da ciddi bir hal almışsa mutlaka doktora baş vurmak gerekmektedir.

Gelin bir de bitkisel çözümler nelermiş bunlara bir göz atalım. İlk önerimiz kahvaltı masalarımızın vazgeçilmezi çay. Güneş altında uyuya kaldığınızda yaşadığınız güneş yanıkları için demlenir kullanılmış ve soğumuş çay poşetlerini göz kapaklarınızın üzerine koyarak gözlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte vücudunuzu rahatlatmak için de banyo suyunuza çay ekleyebilirsiniz. Kokusuyla bizi cezbeden lavanta da güneş yanığı dostudur. Güzel kokusunun yanında nemlendirici özelliği de vardır. Hem cildinizi nemlendirir yani zamanda ağrı kesici özelliği ile yanık ağrılarınızın geçmesini de sağlar.

Bol su içerdiği bilinen salatalık cildi onarıcı özelliği sayesinde güneş yanıklara sürdüğünüzde yanıkları rahatlatıp tedavi eder. İçerisindeki jelin bir çok derde deva olduğu bilinen Aloe vera nemlendirici ve rahatlatıcı özelliği ile hem güneş yanıklarına , hem de diğer yanıklar için en güzel sonuç alacağınız bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.