Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Halsizliğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Bazı sabahlar uyandığımızda uykumuzu hala alamamış, yorgun ve halsiz olarak uyanırız. Özellikle baharın gelmesiyle havalar ısınmaya başlar ve hormonlarımız değişim gösterir. Bu değişim aynı zamanda metabolizmamızda da görülür.

Sabahları uyandığımızda kendimizi yorgun ve halsiz hissetmek istemiyorsak kahvaltımızı iyi yapmalı, kan şekerini dengeleyici beslenmeli ve sindirim sitemimize dikkat etmeliyiz.

Halsizliğimizin sebebi bazı vitamin ve mineral eksiklikleri olabilir, bunu anlayabilmek için bir hekime baş vurarak kan tahlili yaptırıp gerekli önlemleri almalıyız. Beslenmenize dikkat edeceğiniz ve sofralarınıza ekleyeceğiniz bazı meyve ve sebzeler sayesinde halsizliğinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sizlere bugün biraz bu besinlerden bahsedelim. Ç vitamini deposu olan kivi sabah veya gün içinde bir adet tüketildiği zaman size enerji verir ve metabolizmanızı canlandırır. Bunun yanı sıra demir kaynağı olan besinlerle tüketildiği zaman vücutta demir emilimini artırır.

Örneğin : yumurta ve kivinin beraber tüketilmesi gibi. Bağışıklık sisteminizi destekleyici etkisi ile gün içinde halsizliğinizi gideren A vitamini kaynağı havucu günde 1 adet salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken havuç kan şekerini yükselttiği için fazla tüketmeyin ve vücudun A vitaminini kullanabilmesi için az miktarda yağ ile tüketmenizde fayda vardır. Vitamin açısından zengin olan maydanoz, dereotu ve roka bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki ödemi atmanızı sağlar böylece halsizlik hissi ortadan kalkar.

Baharı enerjik geçirmek için günde bir adet armut tüketmenizde fayda vardır. E vitamini kaynağı ceviz, badem ve fındık bağışıklık sistemini korur. Günde 2 tane ceviz, 10 tane çiğ badem veya 6-7 adet fındık tüketmek size iyi gelecektir.

Ev yapımı olursa bize daha faydalı olan yoğurt bağırsak florasını güçlendirir. Her gün 1-2 kase tüketebilirsiniz, süt içme oranınıza göre 1 kase daha artırabilirsiniz.

B12 kaynağı kırmızı eti haftada 2-3 kez sofralarımıza ilave edebiliriz. Hem demir hem de magnezyum kaynağı ıspanağı da haftada 2 kez yemeyi unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir