Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Hamam Otu Tozu Nasıl Kullanılır?

Bitkiler alemi o kadar geniş bir alan ki , her geçen gün adını ve faydasını duymadığımız çok fazla bitki ile karşılaşır ve “Neden daha önce bun duymadım? ” cümlesi aklımızdan geçer.

Ağdadan ve epilasyon aletinin tüy temizlerken verdiği açıdan bıkanlar için sizlere bugün bir önerimiz var ; hamam otu tozu. Uzun yıllar kadınlar tarafından kullanılan hamam otunun bilinen ve bilinmeyen yönlerinden bahsedeceğiz size.

Hamam otunun bilinen faydalarını yanı sıra zararları da vardır ve biz bu konuda da sizleri bilgilendireceğiz. Hamam otunun diğer bir adı zırnık otudur.

Halk arasında hürrem otu olarak bilinir. Özellikle Osmanlı döneminde kadınlar tarafından çok rağbet gördüğü bilinen bir ottur. Genel olarak toz halinde kullanılan bu otu aktarlarda bulmak mümkündür.

Hamam otu hem ekonomik hem de pratik olduğu için tüy dökücü olarak kullanılır. Toz halinin dışında yağ şeklinde de satılır. Hamam otu tüyleri dökmek için kullanılırken , hamam otu yağı dökülen tüylerin yeniden çıkmaması için kullanılmaktadır.

Peki hamam otu tozu nasıl kullanır? Uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre bir miktar tozu kaseye alıp yavaş yavaş su ilave ederek krem haline getirin. Hazır olan kremi istenen bölgeye sürüp 3-4 dakika bekletip hemen temizleyin.

Temizlerken lif gibi bir bezden yardım alabilirsiniz. Çok bastırmaya duru su ile yıkayın. Hamam otu tozu ile dökülen tüylerin yaklaşık 2 hafta sonra tekrar çıkmaya başlayacağını unutmayın.

Peki hamam otu tozunun zararları nelerdir? Hamam otu tozu içerisindeki kimyasallar nedeniyle güçlü ve tehlikeli bir yapıya sahiptir. Hamam otu tozunu kullanırken dikkat edilmezse zehirlenmeler ve hatta ölümler bile gözlemlenebilir.

Bu tozu uyguladıkları sonra o bölgede kaşıntı, kızarıklık veya yanma gibi bir durum gözlemlenirse bu otu tekrar kullanmayın. Ayrıca hamam otu tozunu göz ve yüz gibi hassas bölgelerinizde asla kullanmayınız. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir