Anne ve bebek

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Evlendikten kısa bir süre sonra çevremizden bebek haberlerini ne zaman alacakları sorusu gelmeye başlar. Hepimizin bildiği adet gecikmesi yaşandığı zaman ve vücutta bazı belirtiler yaşanmaya başladığı zaman ilk akla gelen soru “acaba hamile miyim ?” sorusudur.

Bugün sizlerle bedenimizin bize gösterdiği erken hamilelik belirtilerinden bahsedeceğiz . Şunu belirtmek gerekir ki bahsedeceğimiz her belirti hamileliğin kesin olduğu işaretini vermez. Hamileliğin kesinleşmesi için tek yol hamilelik testi yapmaktır.

Bir çok kadın hamilelikleri ilerleyene kadar hiç bir belirti hissetmezken, bir kısmı da hamileliklerinin en başından itibaren birden fazla belirti görür. Bazı kadınlar yumurtlama dönemi sonrasındaki ilk birkaç gün hamilelik belirtileri yaşayabilir, ancak bu belirtilerin sebebinin hamilelik olduğunu söylemek zordur.

Döllenme sonra ilk 5-10 gün içerisinde ilk belirtiler gözlemlenmeye başlar, ancak bu dönem regl tarihinden oldukça önce olduğu için çoğu kadın bunun tarihinden oldukça önce olduğu için çoğu kadın bunun hamilelik belirtisi olduğundan emin olamazlar.

Kadın hamile kaldığında hormonlarda değişiklikler olmaya başlar. Bu değişiklikler nedeniyle göğüslerde acı ve şişkinlik hissedilmeye başlar. Acıyan , sızlayan, dolgun ve hassas , dokununca acıyan göğüsler bir çok kadın için en erken gebelik belirtisidir.

Göğüslerde oluşan bu hassasiyet döllenmeden birkaç gün sonra başlayabilir. Göğüslerdeki bu değişiklik ve hassasiyetin yanı sıra göğüs uçlarının etrafındaki alanın genişlediğini ve koyulaştığını fark etmek mümkündür. Meme uçlarının etrafında minik minik kabarcıklar da görülebilir.

Genellikle döllenmeden sonra 1 ile 3 hafta arasında kan akışını hızlandıran hormonların böbreklere etki etmesiyle sık sık idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. Hamileliğin ilk belirtileri arasında halk dilinde bilinen adıyla yerleşme kanaması görülebilir.

Bu kanama açık veya orta koyulukta pembemsi renktedir, o nedenle adet kanıyla karıştırılmamalıdır. Eğer kimsenin duymadığı kokuları yoğun olarak alıyor ve koku hassasiyetiniz başladıysa bu bir hamilelik belirtisidir.

Karında şişlik ,özellikle sabah uyandığınızda bulantı ve kuşaklar varsa artık bir test yapma zamanı gelmiştir. Eğer parmaklarınızı bile oynatacak haliniz yok ve sürekli bir uyku isteğiniz varsa hamilelikten şüphelenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir