Anne ve bebek

Hamilelik Çatlaklarına Bitkisel Çözümler

Hamile kadınlar ayları geçtikçe alınan kilolar nedeniyle karın, bacak ve kalça bölgelerinde görülen çatlaklardan oldukça rahatsızlık duyarlar.

Çoğu kadın hamileliğin ilk aylarından itibaren önlem almaya başlar. Ancak çoğu hamileliklerde alınan anı kilolar nedeniyle bazı anne adayları çatlakların oluştuğunu çok daha sonra fark edebilirler.

Bu çatlakları önlemek ve etkilerini azaltmak mümkündür. Çatlaklar, deri altındaki elastik lifleri sürekli esnemesi sonucunda ortaya çıkar. Ciltte belirli bir miktarda anı gerilme oluştuğu zaman cilt alt tabakası yırtılır ve bu izler oluşur.

Cildin esnekliğine göre çatlak oluşumu farklılık gösterebilir. Çatlak ilk oluştuğunda pembe ve mor renktedir. Bir süre sonra beyaza dönüşür. Bazı anne adayları ne kadar önlem alırlarsa alsın çatlak oluşumundan kaçamazlar. Çatlağın oluşmasına en büyük yardımcı kaşınmaktır.

Hamilelik döneminde özellikle karın ve kalça bölgesinde aşırı kaşıntı olur bu da çatlak oluşumunu hızlandırır. Eğer hamileliğin başlarında kakao, argan ve aleo vera yağı gibi bitkisel yağlarla masaj yapılırsa çatlak oluşmasını önlemek mümkündür.

Buna ek olarak E vitamini içerikli kremler de kullanabilirsiniz. Anne adayı bol miktarda su tüketmeli, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmeli, hamilelik döneminde fazla kilo almamaya çalışmalıdır.

Duş esnasında vücutta dairesel hareketlerle masaj uygulamakta çatlak oluşumunu önleyebilir. Kan dolaşımının iyi olması için çilek, kızılcık, kiraz gibi kırmızı meyveler tüketmek gerekir.

Çatlak için havucu buharda pişirip püre haline getirip sorunlu bölgeye direk uygulayabilirsiniz. Pancar ve şeftali kabuğunu blenderden geçirip içine 1 yemek kaşığı badem yağı ekleyip çatlaklar uygulayın, 15 dakika bekletip soğuk suyla yıkayın.

Yarım avokadoyu ezin 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Çatlaklara uygulayın 15 dakika bekleyip soğuk suyla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.