Anne ve bebek

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Döllenme ile doğum arasında geçen süreye hamilelik denir. Bebeklerin gelişimlerinin hafta hafta takip edilebilmesi için hamilelik haftası hesaplamak anneler için oldukça büyük önem taşır.

Hala arasında gebelik haftasını hesaplamak konusunda annelerin kafası oldukça karışıktır. Hamilelik süresi ortalama 9 ay 10 gün yani hafta olarak düşünüldüğünde 40 haftaya denk gelen bir süreçtir.

Gebelik haftasının hesaplama yöntemi aynı zamanda sürekli ultrasona girmek istemeyen anneler için de ayrı bir önem taşır. Gebelik süreci veya bebeğin kaç haftalık olduğu annenin son adet döneminin ilk gününde itibaren hesaplanır ve bu gün bebeğin kaç haftalık olduğunu ölçmek için baz alınır.

Bebeğin ne zaman doğacağı tarih belirlenebilir ancak bu sadece yaklaşık %5’i tahmini vadeleriyle doğar. Hamilelik haftası hesaplanırken 4 hafta sanki 1 aya denk geliyor zannedildiği için ay hesabı ve hafta hesabı birbiriyle çelişir, bu da anne adaylarının kafalarının karışmasına neden olur.

Örnek verecek olursa “ Ben 2.5 aylık hamileyim diyen bir anne adayı eğer dört hafta 1 ay şeklinde hesaplanırsa 10 haftalık hamile olur. Aslında 2.5 aylık hamile bir kadın 10 hafta değil, 11.5 haftalık hamiledir. Bir ay içerisindeki iki günlük farklar bu hesabın çelişmesine neden oluyor.

Görüyorsunuz ki bu hesaplama işi oldukça karışık bir durumdur. Annenin düzenli bir dönemi varda ve son adet tarihinin ilk gününü biliyorsa hamilelik süresi bu tarihten itibaren hesaplanır. Bunun yanı sıra bebek annenin son adet döneminden 5 veya 6 hafta sonra ultrason aracılığıyla ölçülebilir.

Tüp bebek veya aşılama gibi yapay döllenme yoluyla oluşan özel prosedürlere maruz kalan kadınlar kesin gebelik tarihlerini bilir ve kolaylıkla haftalarını hesaplayabilirler. Bir kaç tane örnek verelim.

4-5 haftalık gebeliğe 1 aylık,

8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir.

12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiş olur gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.