Anne ve bebek

Hamilelik Lekelerine Bitkisel Çözümler

Her kadında olmasa da bir çok kadında hamilelik döneminde görülen lekelere hamilelik lekesi denilir. Bu lekelerin genel nedeni hamilelik döneminde vücutta oluşan hormon değişimidir.

Güneş ışınları hamileleri daha fazla etkilediği için bu lekelerin oluşması aslına normal bir durumdur. Bazı hamilelerde oluşan lekeler ufak olsa da, bazı hamilelerde oluşan lekeler anne adayını oldukça fazla rahatsız etmektedir.

Daha çok yüz bölgesi ve karın bölgesinde gözlemlenen kahverengi lekelerdir. Tamamen geçirmek mümkün olmasa da hafifletmek mümkündür.

Hamilelik lekeleri çoğunlukla kendiliğinden geçse de , bazı durumlarda tıbbi destek gerekmektedir. Eğer hamilelik lekeniz varsa mümkün olduğunca bu lekenin güneş ışığıyla temasını kesmeniz gerekmektedir.

Güneş gören kısımlarda oluşan lekelerin tedavisi oldukça zordur. Hamilelik lekelerine karşı uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Doğal karışımlar, güneş koruyucu kremler, kimyasal peeling uygulamak renk açıcı krem kullanma, lazer tedavisi gibi yemler uygulamak mümkündür.

Hamilelik lekelerine karşı bitkisel yöntemlerle çözüm bulmak mümkündür. Nişasta tozu ve susam tohumunu karıştırarak bir krem elde din ve bu kremi leke olan bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Buğday tanesi kırmasını bal ile karıştırın ve 10 dakika boyunca bu karışımı uygulayın daha sonra suyla temizleyin.

Çilek , salatalık ve kayısı suyunu eşit miktarlarda karıştırıp yine masaj yöntemiyle uygulayabilirsiniz. Günde 2 defa soğan dilimi sürebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından önerilen en pratik leke giderici limon suyunu da tercih edebilirsiniz. Hardal ve sütü karıştırarak bir karışım elde edebilir bu karışımı masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu karışımı her gece yatmadan önce uygulayıp sabah ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

1 kaşık maydanoz, 1 kaşık portakal ve 1 kaşık limon suyunu karıştırın ve lekelere damlatarak masaj yapın. Düzenli olarak uygulandığında lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.