Anne ve bebek

Hamilelik Platesine Ne Zaman Başlanmalı?

Sağlıklı yaşam için spor yapmak çok önemlidir. Spor yapmaya sadece zayıflamak için yapılan bir aktiviteler olarak bakılmamalıdır.

Özel egzersiz metodu olarak kabul edilen plates özellikle hamilelik döneminde yapılan egzersizlerdendir . Plates kas ve iskelet sistemi açısından oldukça faydalı bir spor türüdür.

Hamilelik döneminde hormonları değişmesinin yanı sıra fiziksel anlamda da değişmeler görülür. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücut ağırlığın belli bir bölgeye toplanması nedeni ile bel ve sırt ağrıları ortaya çıkar.

Gebelik döneminde yapılan plates anne adayına oldukça büyük fayda sağlar, bunun yanı sıra bebeğin gelişimine de faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre plates yapan anne adaylarının bebeklerinin sinir sistemi , iç organ fonksiyonları , solunum sistemi ve kalp atışlarının diğer bebeklere göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

Doktorlar hamilelik döneminin 12 ve 18. Haftaları arasında başlanabileceğini söylemektedirler. Platese başladıktan sonra hafta bir düzenli olarak yapılması doğum esnasında anne adayına oldukça fazla kolaylık sağlayacaktır.

Platese ilk başlandığında 5 dakikalık seanslara katılıp ilerleyen dönemlerde 30 dakikalık seanslarda devam edilebilir. Bu önerimiz hamilelikte ilk defa plates yapacak anne adayları içindir , ancak hamilelik ten önce plates yapan anne adayları hamileliklerinin ilk 3 ayında da plates yaomaya devam edebilirler, bunun herhangi bir sakıncası yoktur.

Erken doğum riski olanlar, vajinal kanaması olanlar, hipertansiyonu olan anne adaylarının plates yapmaları kesinlikle önerilmemektedir. Hamilelikte yapılan plates doğum esnasında rahat bir ıkınma sayesinde kolay bir doğum olmasına yardımcı olur, doğum öncesi veya sonrasında idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırır, anne adayının rahat uyumasına yardımcı olur.

Anne adayını motive eder ve dinç kalmasını sağlar, karın kaslarının daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur, doğum sırasında meydana gelecek olan yırtılmaların en aza indirilmesini sağlayan güzel bir spordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.