Anne ve bebek

Hamilelikte Bahar Alerjisi İçin Neler Yapılabilir?

İlkbahar döneminde bir çok insanda polenlerden kaynaklı bahar alerjisi görülür. Alerjik bünyeye sahip hamilelerin bazılarında alerjik sorunlar çok daha ciddi yaşanabilir.

Vücudumuz alerjiye neden olan zararlı maddeleri atmak için bazı kimyasallar salgılar, ancak hamilelik döneminde bu maddelerin salgıladığı oldukça zorlaşır. Zaten hamilelik döneminde herhangi bir ilaç kullanılamayacağı için de doğal önlemler almakta fayda vardır.

Ancak alınan önlemlere rağmen anne adayının şikayetleri devam ediyorsa annenin şikayetlerine göre alerji tanısı konulur ve bu alerjik hastalıkların tedavisi için doktorun önereceği güvenlik kategorilerine uygun ilaçlar kullanılabilir.

Hamileliğin sorunsuz geçebilmek için doktorun verdiği dozda ve zamanında kullanarak bu problemle baş edilebilir. Gebelik dönemindeki rahatsızlıkların bazıları bebeği etkilemezken , astım gibi solunum sıkıntısına yol açan hastalıklar iyi kontrol edilmediği takdirde bebek üzerinde olumsuz etkiler neden olabilmektedir.

Gebelik döneminde kontrol edilmeyen astım , düşük, erken doğum, düşük doğum kilosu ve yeni doğan ölüm riskinin artmasına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlara normal dönemden çok saha fazla dikkat etmek gerekir.

Öncelikle alerjinin neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Polenlerden kaynaklanan bahar alerjisinde polenlerden yoğun olarak uçuştuğu zamanlarda dışarıda bulunmamalı, doktorunuzun verdiği , hamilelerin kullanmasından bir sorun teşkil etmeyecek burun spreyleri kullanılabilir, böylece bir nebze rahatlayabilirsiniz.

Alerjinin nedeni havada gözle görülmeyen tozlar, polenler olabilir, bu durumda mümkün mertebe pencerelerinizi kapalı tutun. Nane çayı alerjiyi yatıştırmakta ve burun tıkanıklığını açmakta oldukça etkili bir yöntemdir.

Kısa aralıklarla yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bir bezi sıcak suya batırıp yıkayın ve sinüslerinize uygulayın. Buhar teneffüs etmek nefesi temizler, içimizi ferahlatır ve tahriş olmuş sinüsleri rahatlatır.

Her insan temiz olmalıdır, ancak alerjik rahatsızlığı olan kişiler için temiz olmak vazgeçilmez bir özellik olmalıdır. Bir soğanı rendeleyin 5-10 dakika dinlendirin ve bu soğanı temiz bir tülbente sarıp boynunuza sarın. Soğanın keskin kokusu rahat nefes almanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir