Anne ve bebek

Hamilelikte Basur(Hemoroid) İçin Neler Yapılabilir?

Tip dilinde hemoroid , halk arasında bilinen ismiyle basur günlük hayatımızı oldukça olumsuz etkileyen çok acı veren bir rahatsızlıktır.

Normal bir dönemde bile bu kadar acı veren basur şikayetlerinin hamilelik döneminde çok artığı konusunda uzmanların görüşleri vardır. Aynı zamanda bu rahatsızlık anne adayı için gebeliği oldukça zorlaştıran bir durumdur.

Gebelikte alacağınız bazı önlemlerle basuru önüne geçmek mümkündür. Hamilelikte bebeğin büyümesi ile birlikte rahmin karın içerisindeki hacmi artar, bununla birlikte bacaklarda ki toplar damarlarda bulunan kanın akışı yavaşlamaya başlar ve bu durun kanın göllenmesine neden olur.

Bu şikayetler özellikle hamileliğin 3. Ayı ve daha sonrasında artar. Hemoroid makat bölgesindeki yüzeysel damarların şişerek varis haline gelmesidir. Basuru ilk belirtisi olarak dışkılama esnasında makat bölgesinden gelen taze kan sayılabilir.

Bu kan bazen durur , bazen de her dışkılama esnasında damla damla olarak gelir ve süreklilik arz eder. Hamilelikte bazı ilerlemiş hemoroid problemlerinde anne adayında demir eksikliği ve anemi görülebilmektedir.

Peki hamilelik döneminde olursa bu basur için neler yapılabilir, bugün sizlerle bunu paylaşmak istiyoruz. Basur olmamak için öncelikle kabız olmamaya özen göstermek gerekir.

Lifli ve posalı gıdalar tüketmeye özen gösterilmeli, bol su tüketilmeli, tuvalete girildiği zaman rahat dışkılama ve ıkınma olmadan dışkılamanın sağlanması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Diyelim ki bu şikayetleriniz azalma yerine gittikçe arttı o zaman vakit kaybetmeden d bir doktora baş vurmalısınız. Aynı zamanda uzmanlar uzun süreli tuvalette oturulmaması gerektiğini belirterek, özellikle telefon tablet gibi vakit harcanması gereken nesneler alıp tuvalette vakit geçirilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Beslenmemize dikkat etmeli, acı eksi ve baharatlı yiyecekleri tüketirken dikkatli olmalıyız. Eğer makat bölgenizde hafif hafif yanma veya acıma hissiniz olursa mutlaka bir genel cerraha başvurunuz, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.