Anne ve bebek

Hamilelikte İltihap Bebeğe Zarar Verir mi?

Evimizi şenlendirecek meleklerin geliş müjdesini aldığımız andan itibaren endişelerimiz başlar. Hamilelik döneminde Vücudumuzdaki vitamin ve proteinler 2 beden için kullanılmaya başladığı zaman eğer doğal yollarla bünyemizi güçlendiremediğimiz takdirde bir çok hastalığa açık hale geliriz.

Hassaslaşan vücudumuzu tehdit eden en önemli durum enfeksiyon ve bununla birlikte oluşan iltihaptır. Hamilelikte görülen grip ve bazı deri enfeksiyonları anne ve bebek için tehlike arz etmezken, diğer enfeksiyonlar anne ve bebeğin sağlığını tehdit edebilirler.

Enfeksiyon ile birlikte ortaya çıkan iltihap bazı bebeklerde düşük kilo ile doğuma, duyma görme gibi doğum kusurlarına ve erken doğuma neden olabilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan zika virüsü , toksoplazma, hepatit, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, idrar yolu ve mantar enfeksiyonu gibi durumlar hamilelikte tehlike arz etmektedir.

Hamilelikte vücutta enfeksiyon, iltihaplanma gibi durumlar bazı belirtiler verir, nedir bu belirtiler birlikte bakalım. Yüksek ateş , idrar yollarında yanma, Öksürük, Hapşırma, Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, Halsizlik, Mide bulantısı, Cinsel ilişki sırasında yanma hissi, Bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler bize bazı sinyaller verir.

Şunu diyebiliriz ki Parazit, bakteri ve virüslerin neden olduğu bazı enfeksiyonlar doktor kontrolünde yürütülen antibiyotik tedavisi sayesinde bebeğe geçmez. Ancak araştırılıp tam olarak ne anlama geldiğini öğrendiğimiz de endişeye kapılmamıza neden olan kızamık, toksoplazma, Hepatit ve kabakulak gibi enfeksiyonlar bazı doğumsal anomalilere sebep olabilirler.

Bu gibi problemleri yaşayan anne adayları ilgili doktora gidip şikayetlerini anlattıkları zaman, enfeksiyonun türüne, gebeliğin haftasına , anne adayına yaşattığı sıkıntılara ve bebeğe vereceği zarara göre değerlendirilip kişiye özel tedavi uygulanarak hastanın rahatlamasına yardımcı olunur.

Bu nedenle vücudunuzda bu tür belirtiler yaşadığınızda acil olarak önce kendi doktorunuza , daha sonra ilgili branşın doktoru ile irtibata geçmelisiniz. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir