Anne ve bebek

Hamilelikte Kabızlık

Hamilelik döneminde yaşanılan en büyük sıkıntılardan biri de kabızlık sorunudur. Hamilelikte tamamen değişen hormonlarla birlikte bağırsak hareketleri de yavaşlar.

Hamilelik döneminde kabızlık yaşayan anne adayı bol lifli ve posalı besinler tüketmeye dikkat etmelidir. Hamilelik döneminde kuru meyveler bağırsak hareketlerini artırır, bu nedenle düzenli olarak tüketilmelidir.

Gün kurusu, kuru erik, incir, siyah kuru üzüm ,yaban mersini gibi besinleri belirli miktarda tüketebilirsiniz. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi kuru baklagiller de düzenli olarak tüketildiğinde kabızlık probleminin çözülmesine yardımcı olur.

Gün kurusu ve Kuru kayısı magnezyum minerali bakımından oldukça zengin ve aynı zamanda kabızlık önleyen besinlerdir. Günde 3-4 tane tüketmek yeterlidir.

Kayısı kalsiyum kaynağı olduğu için hamilelikte kilo kontrolü için de güzel bir seçenektir. Hamilelik döneminde yaşanan uykusuzluk, gaz sancısı ve kabızlık için günde 2 fincan ıhlamur anne adayı için harika bir tercih olur.

Artık günümüzde marketlerde kolaylıkla bulabildiğimiz kefir, bağırsakta ki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu sayede hamilelik döneminde oluşacak kabızlık sorunu çözmede iyi bir içecektir.

Hamilelik dönemindeki hormon değişikliğinden yıpranmış sinirlere ve kabızlığa iyi gelen diğer bir besin kuru eriktir. Erikler birlikte tuz tüketimi ödeme neden olacağı için dikkatli tüketmek gerekir.

Hamilelik döneminde çoğu anne adayı kan şekerinin yükselme sorunu yaşarlar. Bu dönemde tüketilen kuru baklagiller kan şekerini düzenlenmesine ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına destek sağlar.

Böylece annenin kabızlık sorununa çözüm bulmasını sağlar. İnsanın her dönemde, normal hayatında bol su tüketimi önemliyken bu önem hamilelik döneminde çok daha fazla artmaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanılan bir çok sorunun çözülmesi açısından anne adayının gün içerisinde en az 2-2.5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bu sorunların içerisinde kabızlık problemi de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.