Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Hamilelikte Kahverengi Akıntı neden Olur?

Hamilelik öğrenildikten sonra anne doğuma kadar sürekli kendini kontrol eder, her hangi bir olumsuzlukta doktoruyla iletişimde olur.

Hamilelik döneminde en sık görülen sorunlardan biri de kahverengi akıntı gelmesidir. Bazı durumlarda herhangi bir sorun teşkil etmese de bazı durumlarda tehlikeli bir durumun belirtisi olabilir.

Bugün ki yazımızda sizlerle bu sorunu ve bilmeniz gerekenleri paylaşacağız. Hamilelik döneminde kahverengi akıntı ile ilk defa karşılaşıyorsanız ilk yapmanı gereken kadın doğum uzmanına giderek bunun nedenini araştırmaktır.

Hamilelik ile birlikte vücuttaki hormon dengesi değişmeye başlayacağı için kahverengi lekelenme bunun bir sebebi olabilir. Bu hormonların başında östrojen hormonu gelir.

Yalnız şu bilinmelidir ki östrojen hormonu dan kaynaklı alıntılar hem açık renkli hem de koyu kıvamlıdır. Anne adayından gelen akıntı koyu renkli ve kötü kokulu ise bu idrar yolu enfeksiyonu işareti olabilir.

Hamilelikte anne adayının en çok endişelenmeyin gereken akıtın kırmızı renkli akıntıdır. Kırmızı renkli akıntı bir düşük belirtisi olabilir ihmal edilmeden doktora gitmek gerekir. Vajina bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar ve bazı virüsler kahverengi akıntıya neden olurlar.

Hamilelik oluşurken sperm ile döllenen yumurtada oluşan embriyonun yerleşmesi gereken rahim yerine tüplerde yada farklı yerlere yerleşmesi sonucu dış gebelik görülebilir.

Bununla birlikte kahverengi veya kırmızı akıntı görülebilir. Hamilelik döneminde değişen hormonlarla beraber etkilenen psikoloji ile birlikte annenin yaşadığı sıkıntı ve stres yine kahverengi akıntının sebeplerinden biridir.

Kahverengi akıntı hamileliğin ilk haftalarında görüldüğü zaman bu durumu gebelik yerleşmesi olarak da değerlendirebiliriz ama tabi ki yine de böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman kadın doğum doktorunuzla iletişime geçmeyi ihmal etmeyin.

Kısacası gebelik döneminde karşılaştığınız , gebeliğin gidişatı ile ilgili olumsuz bir durum olarak değerlendirdiğiniz her belirti de mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.