Anne ve bebek

Hamilelikte ne Zaman Vitamin Kullanılmalı?

Kendimizi hayatın koşuşturmasında halsiz ve enerjimizi kaybettiğimiz zaman vitamin takviyesi alırız. Vücudumuzun vitamin ve minerallere gereksinim duyması hamilelik döneminde daha çok artar.

Çünkü artık vitamin ve minerallere sadece biz değil, içimizde büyümeye başlayan bebeğimizin de gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için ihtiyacı vardır. Hamilelikte alacağınız vitaminler sadece bebeğinizin gelişiminin sağlıklı olması için değil aynı zamanda sizin de hamileliği rahat geçirmenizi kolaylaştıracaktır.

Bir anne aday adayının hamilelik düşünmeye başladığında çalışmalara başlamadan en az 3 ay önce folk asit kullanmaya başlamasından fayda vardır. İster doğal yollarla, isterseniz eczaneden alacağınız folk asit haplarını kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte alınması gereken en önemli vitaminler folk asit, demir ve kalsiyumdur.

Hamilelikte alınan folk asit, sinir yolu kusurlarını engeller; demir, oksijenin bebeğe ulaşmasının yanı sıra annede ortaya çıkabilecek aneminin oluşmasını engeller; kalsiyum ise bebeğin kemik gelişimine yardımcı olur, aynı zamanda annede kemik kaybını önler.

Hamilelik dönemi öncesinde 3 ay alınmaya başlayıp, aynı zamanda hamileliğin ilk 3 ayında folk asit kullanılmaya devam edilmelidir. Daha sonraki aylarda demir, d vitamini , Omega 3, magnezyum takviyeleri eklenir. Bazı anne adayları hap kullanmak istemezler, yutamamaktan şikayet ederler.

Bu durumda takviyeleri sebze ve meyveden alabilirler. Örneğin; demir takviyenizi az yağlı kırmızı et yumurta, kuru baklagiller, tahıllar dan alabilirsiniz. Kalsiyum takviyenizi; süt, yoğurt, ayran ve peynirden alabilirsiniz.

Magnezyum hamilelikte düzenli kullanım gerektirmeyen bir vitamindir, ancak son aylara doğru eğer vücudunuzda kramplar attıysa mutlaka magnezyum takviyesi almalısınız. Balık yağı kullanmak istemeyen anne adayları haftada en az 1 veya 2 defa balık tüketmelidirler.

Anne adayı günde 3-4 tane taze meyve tüketmelidir, her kahvaltıda protein almalı, ceviz, fındık, badem tüketmelidir. Gün içerisinde bol su tüketmeyi unutmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir