Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Hamilelikte Saç Kestirilip Boyatılır mı?

Hamilelik döneminde saç kestirmenin iyi olmadığı konusunda büyüklerimizden türlü şeyler duymuşuzdur çoğu zaman. Bugün sizlerle bu konunun gerçekliğine bir göz atalım.

Hamilelikte vücuda giren besinlerin bebeğe yarar sağlamak yerine saça yarar sağlayacağı düşünülür bazı kişiler tarafından. Ancak saça ve bebeğe giden besinler birbirlerinden çok farklıdır.

Düşünülenin aksine doktorlar hamilelik döneminde saç kestirmenin bir zararı olmadığını söylerler. Hamilelikte değişen hormonlar nedeniyle saçın hacmi ve dokusunda değişiklikler meydana gelir.

Gebelikte saçlar çabuk uzar, saç telleri incelebilir, kuruyabilir, bu gibi durumlarda kendinizi iyi hissedebilmek için saçınızı kestirmeniz de bir sakınca yoktur. Ancak hamilelik döneminde saçlarınız için kullanacağınız saç bakım ürünlerine dikkat etmenizde fayda vardır.

Bu dönemde kimyasal içerikli saç spreylerinden, saç boylarından uzak durmak sizin ve bebeğinizin yararına olacaktır. Demek oluyor ki toplum arasında yaygın olarak inanılan hamilelik döneminde saç kestirmenin anne karnındaki bebeğin ömrünü kısaltacağı konusundaki inanışın bilimsel bir doğruluğu yoktur.

Aksine hamilelik döneminde kesilen saç anneye bir yenilik getireceği için onun psikolojisine pozitif bir etki sağlayacaktır. Gelelim hamilelikte saç boyatmak konusuna.

Hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin organlarının geliştiği bir dönemdir, bu nedenle uzmanlar bu dönemde saç boyatılmasına kesinlikle karşı çıkarlar.

Hamilelik döneminde uzmanların saç boyatma işlemini sakıncalı görmesinin nedeni; boya içerisindeki kimyasal maddelerin bir kısmının saçtaki deriler yoluyla kana karışması olarak açıklanmıştır.

Bizim önerimiz hamilelik döneminde tedbirli davranmak açısından bu süreç boyunca saçlarınızı boyatmamanızdır.

Ancak yine de illa boyatmak isterseniz, gebeliğin 4. Ayından sonra boyatın, saç boyama işleminden sonra saç diplerinize iyice durulayın, boya işleminin yapıldığı ortamın havadar olmasına dikkat edin, içeriğinde amonyak bulunan boyaları tercih etmeyin. Sac boyasını kaş ve kirpikleriniz için kullanmaktan kaçının. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir