Anne ve bebek

Hamilelikte Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?

Hamilelik dönemi anne adaylarının güzel bir şekilde geçmesini istediği, tatlı telaşlarla dolu bir dönemdir. Buradan şunu anlayabiliriz normal bir dönemde şeker hastası olmayabiliriz, ancak hamilelik döneminde gebelik şekeri yaşayabiliriz.

Bu dönem hamilelik döneminde görülüp doğumla birlikte sonlanan bir durum olabilir, tabi bunun için gebelik şekerinin kontrol altında tutulup gerekli tedavi yapılmalıdır. Gebelik şekeri daha çok bebeğin ihtiyacının daha çok olduğu 6. Aydan sonra ortaya çıkar.

Bu dönemden sonra anne adayının kanundaki glikoz seviyesinde artış gözlemlenebilir. Bu da 24 ve 28. Haftalar arasında şeker yüklemesi olarak bilinen test ile değerlendirmek mümkündür.

Bu test aç olarak kan alınıp, anne adayına 50 ml glikoz içilerek 1 saat beklenir ve tekrar kan testi yapılarak değerlendirmeye alınır. Anne adayında eğer gebelik şekeri tespit edildi ise doktor önerisi ile yeme içmesine dikkat etmesi gerekir.

Tam buğday ekmeği, arpa taneli ekmek şekerin düşmesine yardımcı olabilir. Probiyotik içeren besinler tüketilebilir, örneğin kefir. Kan şekerinin anı yükselişini engellemek için glisemik endeksi düşük yiyecekler tüketmekte fayda vardır.

Nedir bu glisemik endeksi düşük yiyecekler ? Çilek, greyfurt, yaban mersini, nar, elma, böğürtlen, ahududu, vişne, mandalina bu yiyecekler arasında sayılabilir. Bol su ve posalı yiyecekler tüketmek iyi gelecektir. Ara öğünler kesinlikle atlanmamalıdır.

Hamilelik takibinizi yapan doktorunuzun tavsiye edeceği fiziksel aktiviteler de hamilelik şekerinin dengelenmesinde anne adayına yardımcı olacaktır. Yine doktorunuzun sizi yönlendireceği beslenme listelerine uyarak hamileliğinizin geri kalan kısmını da güzel bir şekilde geçirmeniz mümkündür.

Şuna dikkat etmek lazım başkasının kullandığı ilaç bize iyi gelmeyeceği gibi özellikle de bu dönemde bir başka anne adayının uyguladığı diyet listesi bize iyi gelmeyecektir. Bu nedenle doktorunuzun gözetiminden ayrılmamanız sizin yararınıza olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir