Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Hamilelikte Vitamin Takviyesi

Çoğu kişi hamilelikte vitamin takviyesinin gerekli olup olmadığını , vitamin takviyesi almazsa ne olacağını merak eder.

Anne adayları hamilelikte çok kilo almak istemezler ve alınan vitamin takviyelerinin kilo aldırdığını duydukları için takviye almak istemezler. Bugün ki yazımızda hamilelikte alınması gereken vitamin takviyesinin önemine değinelim.

Hamilelik döneminde vitamin takviyesi özellikle ilk 3 ay çok daha önemlidir. İster doğal yollarla, isterseniz eczaneden alacağınız folk asit haplarını kullanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte alınması gereken en önemli vitaminler folk asit, demir ve kalsiyum dur. Hamilelikte alınan folk asit, sinir yolu kusurlarını engeller; demir, oksijenin bebeğe ulaşmasının yanı sıra annede ortaya çıkabilecek aneminin oluşmasını engeller; kalsiyum ise bebeğin kemik gelişimine yardımcı olur, aynı zamanda annede kemik kaybını önler.

Hamilelik dönemi öncesinde 3 ay alınmaya başlayıp, aynı zamanda hamileliğin ilk 3 ayında folk asit kullanılmaya devam edilmelidir. Daha sonraki aylarda demir, d vitamini , Omega 3, magnezyum takviyeleri eklenir.

Bazı anne adayları hap kullanmak istemezler, yutamamaktan şikayet ederler. Bu durumda takviyeleri sebze ve meyveden alabilirler. Örneğin; demir takviyesini az yağlı kırmızı et yumurta, kuru baklagiller, tahıllar dan alabilirsiniz. Kalsiyum takviyesini; süt, yoğurt, ayran ve peynirden alabilirsiniz.

Magnezyum hamilelikte düzenli kullanım gerektirmeyen bir vitamindir, ancak son aylara doğru eğer vücudunuzda kramplar attıysa mutlaka magnezyum takviyesi almalısınız.

Balık yağı kullanmak istemeyen anne adayları haftada en az 1 veya 2 defa balık tüketmelidirler. Anne adayı günde 3-4 tane taze meyve tüketmelidir, her kahvaltıda protein almalı, ceviz, fındık, badem tüketmelidir. Gün içerisinde bol su tüketmeyi unutmamalıdır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi hamilelik öncesinde yada hamilelikte vitamin takviyesi almak önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.