Anne ve bebek

Hamileyken Havuza veya Denize Girilir mi?

Bunaltan yaz sıcaklarında serinlemenin en güzel yolu kendinizi serin sulara bırakmaktır. Ancak bu dönemde hamile iseniz aklınıza acaba deniz yada havuza girebilir miyim sorusu gelir.

Bu konuyu çevremizdeki büyüklerimizle paylaştığımız zaman hemen olumsuz tepki alırız. Çünkü bu dönemde her türlü hastalık ve enfeksiyona açık olunduğu için, artık denizlerimiz eskisi gibi temiz olmadığı için enfeksiyon kapmamızdan bahsederler.

Bu konuya bir de uzmanların gözünden bakalım. Uzmanlara göre yüzme, hamileliğin ilk 3 ayında anne adayı için en faydalı aktivitedir. Havuza girdiğin zaman tereddüt etmemek için şunlara dikkat etmek gerekir.

Eğer bebeğin gelişimi sağlıklı devam ediyorsa, deniz veya havuza girdiğin zaman vücudunda anı değişim hissetmiyorsan, kontrollerinde doktorun yaptığı tetkiklerle rahatlıkla yüzebileceğini söylüyorsa, hamileliğin boyunca denize ve havuza girebilirsin. Peki yüzmek için havuzu mu denizi mi tercih etmelisin?

Anne adaylarının tereddüt ettiği konulardan biri de bu sorudur. Uzmanlara göre deniz daha temizdir, bu nedenle hamilelerin denizde yüzmeleri daha sağlıklıdır. Su temiz olmazsa cilt mantarı, idrar yolu enfeksiyonu, göz iltihabı veya vajinit gibi rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Hamilelik döneminde bu rahatsızlıklara yakalanmak tercih edilmeyecek bir durumdur. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu hamilelik döneminde baş edilmesi zor bir durumdur, erken doğuma bile neden olabilir.

Anne adayı deniz yerine havuza girmeyi tercih ederse, sık sık suyu değiştirilen ve temizliği kontrol edilen havuzlara girmelidirler. Hamilelik döneminde aşırıya kaçılmadığı sürece su egzersizleri yapılabilir. Hatta hamilelik döneminde yüzmek annenin sırt ve bel ağrılarını önler.

Gebeliğin ilk dönemlerini kabusa çeviren kusma ve bulantıyı azaltır. Gebelikte aşırı kiloyu önler, gebelik tansiyonunu dengeler. Uyku sorununu çözer, annenin kan dolaşımını hızlandırarak anne ve bebeğin bol oksijen almasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.