Anne ve bebek,  Sağlık

Her Annenin Bilmesi Gereken Bebek Hastalıkları Nelerdir?

Doğumundan itibaren her annenin tek istediği bebeğinin sağlıklı ve mutlu bir gelişiminin olmasıdır. Bebekler yeni doğdukları zaman bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır.

Bebeğin zayıf bağışıklık sistemini güçlendirmenin en ilk adımı anne sütüdür. Bununla birlikte düzenli uyku, yeterli besin alımı da bağışıklık sistemini destekler, bu özel bakım ve dikkate rağmen bebeklerde sıkça görülen bazı bebek hastalıkları vardır.

Bu konularda tecrübesiz olan annelere biraz yardımcın olalım. Yeni doğan bebeklerde en sık görülen kafa derisinin kabuk bağlamasıyla kendini gösteren, halk arasında konak olarak bilinen rahatsızlıktır.

Kuru beyaz yada sarı pullar olarak görülür ve hatta kaşlara kadar yayılabilir. Konak görülen bebekler sık sık banyo yaptırılmalıdır. Ancak konakta koku varsa, zeytinyağı ve karbonat karıştırılıp sürülmesine rağmen geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biri de bebeğin ağzında görülen beyaz tabaka, yani bilinen ismiyle pamukçuk tur. Pamukçuk her ne kadar solunum ve sindirim yolu rahatsızlığı belirtisi olsa da anne sütü alan bebeğin annesi çok sıcak yer yada içerse ağzında hemen pamukçuk oluşur.

Bir diğer hastalık sarılık. Özellikle yeni doğan bebeklerde çok sık rastlanan bu hastalık takip edilip teşvik edilmediği zaman tehlikeli sayılabilecek bir hastalıktır.

Çoğumuzun pek duymadığı , krup yani yalancı kuşpalazı da bebeklerde görülen bir hastalıktır. Ses telleri ve solunum yolu iltihabı olarak açıklanabilir.

Ciltte küçük kabarcıklar ve şiddetli kaşıntı hissiyle görülen su çiçeği hastalığı bebeklerde yaygın olarak görülen ve bulaşıcı olan bir hastalıktır.

Bebeklerde görülen ve bulaşıcı olan bir diğer hastalık kızamıktır. Dikkate alınması gereken, ilerlediğini beyin iltihaplanması ve zatürreye zemin hazırlayan tehlikeli bir hastalıktır.

Küçüklüğümüzden beri adını duyduğumuzda ürperdiğiniz, tehlikeli olduğunu bildiğimiz menenjit hastalığı beyin veya omurilik zarında görülen iltihaplanmalar dır ve sık olarak 2 yaş altındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkların hepsinden korunmanın en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir