Dantel

Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Yeni Sezon Dantel Pike Modelleri

Çeyizlerin vazgeçilmez nadide parçaları olan yeni sezon dantel pike modellerini ve bitmiş hallerini görüp fikir edinebileceksiniz. En özel parçaları seçtim. Bu parçaları seçerken geçirildiği kumaş renginden tutunda üzerine yapılan süslemelere kadar her ayrıntıya dikkat ettim.

Dantel pike yaparken sandıklarda bulunan eski dantelleri değerlendirebilirsiniz. Eskiden oldukça ağır danteller yapılırdı çeyizlere. Şimdilerde maalesef artık dantel örenler oldukça azaldı. Şimdiki çeyizlerde eski danteller değerlendirilirken elinde dantel bulunmayanlar ise ister ördürebilir isterlerse de hazır satılan dantellerden alabilirler.  Günümüzde çeyiz satan yerlerde örülmüş danteller satılmaktadır. Dantel alırken veya ördürürken ipin kalitesine ve örgünün düzlüğüne dikkat etmelisiniz. İster satın alın ister kendiniz örün mutlaka danteli önce yıkayın sonra ütüleyin. En son olarak da kumaşa geçirtin. Kumaşa geçirme işini düğüne yakın bir tarihe erteleyin. Bunun nedeni bekleyen beyaz renkli danteller de sararma olmasıdır. Bu yüzden bu işlemi en sona bırakmalısınız. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kumaşın kalitesidir. Kolay kırışmayan ve leke tutmayan kumaşları tercih edin. Böylece pike takımınız daha uzun ömürlü olacaktır. Bunun dışında renk seçimi yaparken pastel tonları tercih edin. Pastel tonların hiçbir zaman modası geçmez. Dilerseniz kumaşın üzerine işlemeler veya fiyonk şeklinde süslemeler yapabilirsiniz. 

Bazıları sade modeller severken bazıları ise biraz daha ilgi çekici olmasını ister. Ama dikkat edin bunun geri dönüşü olmaz. Bu yüzden modele karar verirken paylaştığım resimlerden bitmiş halini görerek fikir edinebilirsiniz. Dantel ipi olarak ütülendikten sonra bozulmayan ve tekrar ütü istemeyen türde olanları seçmelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.