Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Hurmanın Faydaları

Eskiden sadece Hac’ dan belen kişiler gelirken getirdikleri ve evlerine ziyarete gelen kişilere ikram ettikleri, doğal şekeri olan harika bir besindir hurma.

Bunun yanında yanı sıra ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Peygamberimiz (s.a.v) orucunu su ve hurma ile açarmış. Hurma doyurucu ve besleyici özelliği ile bilinir.

Bu özelliği ile birlikte vücudumuz için gerekli olan temel vitaminleri içinde barındıran eşsiz bir yiyecektir. B9 vitamini, folik asit, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum mineralleri ve meyve şekeri açısından zengindir.

Biraz önce de dediğim gibi eski dönemlerde sadece Hac ziyaret ve ramazanla özdeşleşmiş olan hurma artık istediğimiz zaman marketlerde bulabileceğimiz bir yiyecek.

Şimdi gelelim faydalarına , hurma tam bir enerji deposu dur ağır işlerde çalışan kişilerin yorgunluk ve halsizlik hissinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yüksek orandaki lif yapısı sayesinde kolon, göğüs ve rahim kanseri riskini azaltır. Kalp ve damar koruyucu özelliği vardır. Tok tuttuğu için zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde baş köşeyi alır. Oldukça güçlü bir antioksidandır.

Bu özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir, vücudu zararlı maddelere karşı korur. Anne sütünü artırdığı için yeni doğum yapan annelerin bol bil yemesine fayda vardır.

Balgam ve öksürüğü yatıştırır. Vücut vermiş gelişimine faydalıdır, kemik erimesini önler. İçerisindeki bol fosfor sayesinde kısırlık tedavisini yardımcın olur. Rahim kaslarını güçlendirerek doğumun kolaylaşmasına yardımcıdır.

Anemi hastalığına iyi gelir, cinsel gücü artırır. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı engeller. Hafıza kaybını engeller, stresi azaltır. Ülsere ve böbrek yetmezliğine faydalıdır. Karaciğer dostudur, gözleri kuvvetlendirir, sinir sistemini güçlendirir.

Son zamanlarda yaygın olan damar sertliği ve kolesterolü yok eder. Kan damarlarını yumuşatır. Diyabete ve yüksek tansiyona faydalıdır. Kan şekerini dengeler. O zaman ne diyoruz , masalarımıza hurmayı da ilave etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.