Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Genel olarak dış etkenlere bağlı olarak gelişen ve mesane bölgesine, böbreklere kadar ulaşabilen bir enfeksiyon çeşididir.

İdrar yolu enfeksiyonuna tıbbi ilaçların yanı sıra evde uygulayabileceğiniz bazı kürler sayesinde çözüm bulmak mümkündür. Bazı kişilerin bünyeleri enfeksiyon için kullanılan ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterirler, bu gibi durumlarda bu tarz evde yapılabilecek tedaviler daha iyi olacaktır.

Bugün sizlere idrar yolu enfeksiyonu için evde neler yapabileceğiniz konusunda bir kaç öneride bulunacağız. Ama önce idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir onlara bir göz atalım.

Eğer tuvalete gittiğinizde idrarın tam yapılmadığı hissi yaşıyorsanız, idrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteği varsa, idrara çıktığınızda ağrı yada yanma hissi oluşuyorsa, karnın at kısmında Şişlik, baskı ve rahatsızlık varsa, bulanık yada bazı durumlarda kanlı idrar varsa, ağır kokulu idrar varsa enfeksiyon dan şüphelenip önce bir hekime başvurulmalıdır.

Daha sonra evde bazı uygulamalar yapabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen besinlerin genel özelliği idrar miktarını artırmasıdır. Limon suyu içerek enfeksiyona çözüm bulabilirsiniz. Maydanozun idrar söktürücü özelliği olduğunu hepimiz biliriz.

Çiğ olarak ve üzerine limon suyu sıkılarak tüketildiğinde idrar yolu enfeksiyonuna oldukça iyi gelir. Kurutulmuş böğürtleni çay gibi demleyip tüketebilirsiniz. Kızılcık suyu enfeksiyon için oldukça etkilidir. Doğada asidik yapısı ile bilinen kızılcık suyu düzenli Olarak tüketildiğinde sağlık açısından faydalıdır.

Gün içerisinde tüketebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bir başka besin ise kişniş tohumudur. 10 gram kişniş tohumunu 1 bardak su da geceden sabaha kadar bekletin. Daha sonra ezin ve üzerine bir miktar şeker ekleyip karıştırın ve tüketin, enfeksiyonun azalmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.