Oya,  Oya Dantel

İğne Oyası Namaz Örtüsü Modelleri

Spread the love

İğne oyası namaz örtüsü modelleri sitemize eklenmiştir. Namaz başörtüsü yapmak istiyorsanız buradaki namaz yaşmaklarını inceleyebilirsiniz. Oya denilince hanımların ilk aklına gelen iğne oyası ile eşyaları en güzel şekilde süslemek tir. Bunun en estetik örneklerini ise namaz başörtülerinde görüyoruz. Kızlarımızın çeyizlerini süsleyen ve ibadetlerini yaparken kullandıkları namaz yazmaları, farklı iğne oyası yöntemleri ile değişik görünümler kazanabiliyor. Farklı renklerde, farklı modellerde yapılabilen iğne oyası namaz yazmaları, hanımların mevlitlerde başlarını süslemektedir.

Günümüzde her türlü eşyayı süslemek için kullanılabilen iğne oyası yöntemlerinin namaz örtülerinde kullanılması ise çok uzun bir geçmişe dayanıyor. Annelerimizin, anneannelerimizin el emeği göz nuru şeklinde hazırladığı iğne oyası namaz başörtüleri modelleri, günümüze kadar değerini taşımayı başarmaktadır. Onların iğne oyası teknikleri ile günümüzün modern tasarım anlayışı birleştiğinde ortaya çok etkileyici ve oldukça ağır iğne oyası namaz örtüleri ortaya çıkabiliyor.

Çok çeşitli iğne oyası namaz yazmalarını, hacca giden yaşlılarınıza hediye olarak verebileceğiniz gibi gelin bohçası ve kaynana bohçası gibi çeyizlik eşyalar arasında da kullanabilirsiniz. Zevkinize göre ister ince ve zarif, ister daha gösterişli ve dikkat çekici iğne oyası namaz yazması modellerini resimli galerimiz içinde bulabilirsiniz..

İğne oyalarının yapımı ne kadar başta zor gelse de alıştıktan ve el kabiliyeti kazandıktan sonra yapmaktan son derece keyif alacağınız bir el işi türüdür. En gösterişli, en kibar ve en farklı iğne oyası modellerini namaz başörtülerinde görebilmeniz mümkün. Piyasada da çok sayıda satılmakta olan fabrika ürünü pek çok iğne oyalı namaz başörtüsü var. Ancak bunların hiçbiri sizin kendi ellerinizle yaptığınız iğne oyalarının yerini tutacak değerde değil.El emeği ile yapılan iğne oyaları oldukça yüksek fiyatlardan satılmaktadır.

Üstelik artık iğne oyalı namaz tülbenti yapmak için illa birinden öğrenmenize de gerek yok. Son zamanlarda üretilen özgün ve bir o kadar dikkat çekici namaz başörtüsü modellerini sitemizden inceleyerek kolayca uygulamaya geçirebilirsiniz. Genç bayanların çeyizlerini süsleyen namaz başörtüleri en fazla ilgi gören  oyalar dandır. Namaz başörtüleri genellikle beyaz renkte tülbent kenarlarına işlemelerle yapılır. Bu sayede hacılık görevini yerine getirecek kişilerin rahatlıkla kullanması sağlanır. Yaşı genç hanımlar ve genç kızlar siyah renk üzerine canlı renklerden yapılmış oyaları tercih edebilirler.

Namaz başörtüsü modelleri yörelere ve bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. İğne oyası namaz başörtüsü örneklerinde genellikle mavi , yeliş, mor gibi renkler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.Eğer kullanacağınız namaz başörtüsünü dantel süsleme yapacak iseniz beyaz ip kullanmanızı öneriyoruz. Eğer kendi yapma şansınız yoksa fiyatı yüksek olmasına rağmen karadeniz iğne oyalarını tercih ederek satın alabilirsiniz.

2018 İğne Oyası Namaz Örtüsü Modelinde, her zaman olduğu gibi yazmamızın kenarına zürafa yapıyoruz ve modelimizin yeşil yaprağını işleyerek başlıyoruz, daha sonra çiçekleri işleyerek devam ediyoruz, modelimizin ara kısımlarına küçük çiçekler yapıyoruz. Gerçekten çok güzel olmuş, namaz örtülerine çok yakışacağını düşünüyorum, büyük oya modeli sevenler yazma kenarına da yaparak kullanabilirler, kızlarımızın çeyizi için de harika bir parça olacaktır. Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin, iyi ve sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle.

İğne oyalarının en çok süslediği ürünlerden bir tanesi ve en yakışanı namaz başörtüleridir. Namaz başörtüsü ve yemenileri beyaz veya renkli olarak oyalanır. İğne oyası modellerinde her bölgenin kendine has oya şekilleri ve modelleri vardır. Namaz başörtüleri daha çok çeyiz bohçalarında kullanılır bu yüzden tek tek iğne ile büyük uğraşlar verilerek oyalandıktan sonra sandıklarda ve bohçalarda yerini alır.

İğne oyası namaz başörtülerinde en çok kullanılan renkler siyah, beyaz ve kırmızı tonlarıdır. Namaz başörtüsü oyalarken renklerin uyumuna dikkat etmelisiniz çok parlak ve gösterişli örnekler yerine daha modern ve sade ama şık iğne oyaları uygulayabilirsiniz. Tabii bu işi meslek haline getirmiş şiş ve iğne oyaları ile haşır neşir olan hanımların işleri daha kolay, fakat iğne oyasına yeni başlayan hanımlar için daha kolay örneklere yoğunlaşmak daha doğru olacaktır. El emeği göz nuru işlenmiş mevlit başörtüsü modellerini genç kızlarınıza evinize gelen misafirlerinize veya gelinlik çağa gelmiş hanım kızlarımızın çeyizlerine koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir