Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

İleri Yaşta Hamilelik

Son yıllarda televizyonlarda yabancı donanım çeşitli yerlerinde ileri yaşta hamilelikler yaşandığını duyar olduk. Nedir bu ileri yaşta hamilelik öncelikle ona bir bakalım.

Yapılan araştırmalara göre 40-45 yaşları arasında görülen hamilelikler geç yaşta hamilelik olarak adlandırılmaktadır. Bu yaşta görülen hamileliklerin riskleri nelerdir, anne veya bebek ne gibi riskler yaşarlar bunlara biraz bakalım.

40 yaş ve üzerinde olan bir kadının hamileliğin deki en büyük risk bebekte görülecek olan sakatlık riskidir. Kimi 40 yaş üstü hamilelikler sorunsuz yaşanırken , bor çok gebelikte bu sorunların yaşanma riski çok yüksektir.

Bu yaşta görülen hamileliklerde , yüksek tansiyon, diyabet ve erken doğum riski, düşük , ölü doğum gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür.

Bunun yanı sıra geç yaşta çocuk sahibi olmak istendiği zaman annenin yumurtaları ve babanın spermleri de onlar kadar yaşlı olacağı için gebelik şansının da oldukça düşük olunduğu da bilinmelidir.

Bir kadın planlı şekilde 40 yaş ve üzerinde gebelik planlıyorsa öncelikle bir check-up tan geçmesinde fayda vardır. 40 yaş ve üzeri gebeliklerde ilk 12 hafta çok dikkatli olunmalıdır.

Aynı zamanda düzenli kontroller ihmal edilmemeli aynı zamanda 2li ve 3lü testlerin mutlaka yaptırılarak bebekte gelişebilecek risklerin saptanarak doğum esnasında veya doğum sonrasında gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmak gerekmektedir.

Hamilelik sırasında bebekte tespit edilen olumsuz bir durum olduğu zaman eğer annenin hayatını tehlikeye atacak bir durum var ise gebelik doktorun verebileceği bir kararla sonlandırılabilir veya annenin psikolojisi destek alınarak doğum sonrası yaşanacak sorunlar konusunda hazırlanmalıdır ki durumu daha çabuk kabullenerek bebeğine daha faydalı olabilsin.

Hamilelik ilerledikçe plasenta da görülen bir kanama varsa gerekli kan hazırlanıp anne sezaryenle bebeğine kavuşabilir. Kısacası eğer ileri yaşta bir gebelik söz konusu ise anne uzman hekimler tarafından bilgilendirilip her hangi bir olumsuz durumda müdahale edilmek için ivedi bir şekilde doktora ulaşılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir