Kadın Örgüleri,  Örgü,  Örgü Videoları

Kaçırılmaması Gereken Tığ Örgü Modeli

Yeni hazırladığım model tığ ile yapılan ve çok beğeni alacağını düşündüğüm dökümlü yazlık bir model. Etol şal yapımına uygun olduğu kadar yazlık bluz, hırka ve yelek gibi örgülere de uygundur.

Zinciri çekip bitirince elimizle bu noktayı tutup 3 zincir daha çekin. Bir tane üçlü tırabzan yapın. Örgünün ilk başlangıcı ve sonuna 3 tane üçlü tırabzan yaptım. 

Sonra 4 zincir çekip elimizle bu noktayı tutup 5 zincir daha çekin ve elimizle tuttuğumuz noktaya batıp buraya sabitleyin. Bir halka oluşturun. Tekrar 4 zincir çekip altıncı zincire batın. 

4 zincir çekip burayı belli edin ve 5 zincir çekip bir halka oluşturun. 4 zincir çekip altıncı zincire batarak ilk sırayı oluşturun. Örgünün bitiminde son çektiğimiz zinciri altıncı zincire batıp buraya 3 tane üçlü tırabzan yapın. 

Sonraki sıraya geçerken 3 zincir çekip ilk üç tane olan tırabzanı yapın. Zincirlerin ortasına oluşturduğumuz deliğin içine batıp buraya 6 tane üçlü tırabzan yapın. Sonraki deliğe batıp buraya da 6 tane tırabzan yapın. 

Sırayı tamamlayınca 3 zincir çekip örgüyü çevirin. Tırabzanları yapıp üç zincir çekin. İpi dolayıp ilk tırabzana batın iki defada örüp son ilmeği kapatmayın. Son ilmekleri kapatmadan 6 tane tırabzan yapın. Kalan son ilmekleri bir defada kapatıp sıkıştırın. 6 zincir çekip sonraki tırabzanların üzerine batın.

Bu sırada son ilmekler kapatılmadan tırabzanlar iki defada örülüp kalan ilmekler kapatılacak. Böylece bir model bitmiş yeni bir model için hazırlık yapılmaya başlanacak.

Sonraki modeli hazırlarken ilk başlangıçta olduğu gibi 4 zincir çekip yerini belli edin. 5 zincir çekip buraya sabitleyip bir halka oluşturun. Tekrar 4 zincir çekip iki yaprağın ara boşluğuna batın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.