Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Kafa Dersindeki Sivilceler İçin Doğal Çözümler

Sivilce bir çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Sivilce; yüz, sırt, omuz bölgesinde sık görülür, bunu yanı sıra kafa derisinde de karşımıza çıkabilecek bir cilt problemidir.

Kafa derisinde çıkan sivilcelerin sebebi diğer sivilcelerin oluşum sebeplerinden farklı değildir. Deride bulunan yağ bezlerinin salgıları, tıkalı gözenekler ve bakterilerin neden olduğu iltihaplar sivilce oluşumuna neden olur. Peki buna ek olarak kafa derimizde neden görülür bir bakalım.

Saç bakım ürünleri, saç kremleri ve jöleler kafa derisindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve kafa serimiz de sivilceler gözlemlenir. İşte kafa derisi sivilceleriniz için en doğal çözümler yazımızda mevcuttur, okumadan geçmeyin. Öncelikle tabi ki bir cildiye doktoruna görünmenizde fayda vardır.

Yemeklerimizin en önemli baş maddelerinden domates. Evet yanlış duymadınız , domates suyu en kolay çözümlerdendir. 1 çorba kaşığı domates suyu, bir kaç damla limon suyu ve yarın kaşık balı bir kasede karıştırın, bu karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. 5 dakika bekletip ılık su ile yıkayın, bu işlemi bir kaç günde bir uygulayabilirsiniz .

Eşit miktarlarda elma sirkesi ve ılık suyu karıştırın. Saçınızı bu su ile yıkayın 5-10 dakika bekleyip temiz su ile durulayın. Bu işlemi ise her şampuan döktüğünüzde tekrarlayabilirsiniz.

Artık bir çok evde hem süs bitkisi hem de bitkisel çözüm olarak kullanılan aloe vera yaprağı da size yardımcı olacaktır. Aloe vera yaprağını kesip içerisindeki jeli direk sivilceye uygulayın. Bu işlemi haftada 2 kere uygulayın sonucu göreceksiniz.

Çay ağacı yağı saç derisindeki mantar, bakteri ve kirlere neden olan enfeksiyonlardan koruyan antiseptik bir yapıya sahiptir. 2-3 damla çay ağacı yağını şampuana eklemeniz yeterli olacaktır. Saçlarınızı bu şekilde haftada 2 – 3 kez uygulamayı unutmayın.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç derinize limon suyu sürün ve 5 dakika masaj yaparak 10- 15 dakika bekleyip durulayın. Limon suyu saç derinizi sivilcelerden koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.