Havlu,  Oya Dantel

Kanaviçe Havlu Modelleri

Spread the love

Kanaviçe yani etamin havlular çeyizlerin en güzel gözdeleridir. Bu havluları mutfak veya banyo gibi  yerlerde kullanabileceğiniz gibi damat bohçalarına da koyabilirsiniz. İsterseniz bu modellere bakarak fikir edinip kendi tarzınızda işlemeler tasarlayabilirsiniz. Böylece hem kendi tarzınızı yansıtmış hemde hiç kimsede olmayan modellere sahip olmuş olacaksınız.

Kanaviçe havlu yapmak için kenar kısımları işlemeye uygun delikli hazır havlulardan satın almanız gerekecek. Bir çok tuhafiyede ince ve kalın delikli olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Yapacağınız modeli göz önünde bulundurarak desene uygun havlu ip ve iğne almalısınız. Etamin iğnesi biraz kalın deliği büyük ve ucu sivri değildir. İşleme yaparken iğnenin elinize batmaması için buna dikkat etmelisiniz.  

Kanaviçeler eskiden karyola eteği için sıkça kullanılırdı. Şimdilerde bu eski işleme şekli ile havlular ve daha bir çok değişik çeyizler yapılmaktadır. Havlu işlemelerinde meyve deseninden tutunda çiçekler nişanlıların isimleri veya manzara resimlerine kadar çok farklı figürler kullanılmaktadır.  

Desen seçerken hazır şablonlardan yararlanabilirsiniz. Yada işlemeli havluları örnek olarak kullanabilirsiniz. Kanaviçe çarpı işareti şeklinde işlenmektedir. Etamin malzemelerini hobi malzemesi satan yerlerden veya internet üzerinden kolayca temin edebilirsiniz.  

Kanaviçe dendiği zaman gül desenini ihmal etmemelisiniz. Bu tekniğe yeni başlayan herkesin mutlaka yapması gerekir. Her havluda da çok şık duracaktır. Kanaviçe işlemeli havlular nostaljik ve farklı bir seçenek olacağı için güzel bir hediyede olabilir. Bu işleme size çok zevkli ve terapi gibi gelecektir. Sayılarak yapıldığı için biraz dikkat gerektirir.

Kelebek çiçek gonca gül gibi desenler oldukça sık kullanılmaktadır. Bu desen çeşitleri oldukça fazlalaşabilir. Eskiden kalma modelleri havlu kenarına uyarlayabilirsiniz. Böylece nineden dededen kalan geleneklerimizi de sürdürerek gelecek nesillere aktarabiliriz. Eğer havlu üzerinde mevcut bir desen bulunuyorsa, kanaviçe çalışırken bu modelin üzerinden işleyebilirsiniz. İki motifin birbirine benzemesi ile çok şık bir havlu elde edilecektir. Eğer havlu üzerinde farklı renkler varsa, renk benzerliği de oluşturabilirsiniz.

Bu işlemelerde canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Özellikle gonca gül şeklindeki işlemelerde aynı rengin birkaç tonunu kullanarak gerçek gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Havlu üzerinde modern bir işleme yapmak için birbirini takip eden motifler yapmayı deneyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir motifi havlunun iki kenarında denemeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda iki yüz üzerinde de uygulanabilir. Eski geleneklerimizden olan dantel seccade modellerini de sizler için araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir