Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Kantaron Nedir? Faydaları Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu en güzel şey bitkilerden şifa bulmaktır. Alternatif tıbbi destekleyen çok fazla doktor vardır. Bugün sizlere doğanın mucizevi yağlardan biri olan kantaron yağından bahsedeceğiz.

Kantaron yağı kırmızı renktedir. Bir çok faydası vardır; bunlardan biri de cilt ve saça olan faydaları dır. Sarı kantaron bitkisinden elde edilen sarı kantaron iyileştirici etkisi oldukça yüksek olan bir yağdır.

Kantaron otu bazı yörelere göre mayasıl otu, koyun kıran yada kılıç otu olarak da anılır. Faydaları günden güne daha çok yayılmaya başlayan kantaron yağı yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlayan insanların sayısı da artmaya başlamıştır.

Kantaron bitkisinin gerçeğini bulduğunuz zaman bu yağı kendiniz evde de yapabilirsiniz. Kantaron yağının yapımına bakacak olursak. Kantaron bitkisi sapı ve çiçekleriyle iyice yıkanıp kurutulur.

Kuruyan bitki elle parçalara ayrılarak bir kavanoza koyulur, burada dikkat edilmesi gereken püf noktası, bitkiye bıçak yada makas değdirilmemesi gerektiğidir. Bir ki kavanoza sıkıştırılmadan doldurulmalıdır. Daha sonra üzeri saf zeytinyağı ile doldurulup ağız kısmına bir tülbent kapatılıp 5 gün güneşte kapağı kapatılmadan bekletilmelidir.

5. Günün sonunda kapağı kapatılıp yaklaşık 40-45 gün güneşte bekletilmelidir. Eğer imkan varsa daha uzun da bekletilebilir. Daha sonra süzülen yağ koyu renk bir şişeye koyulur güneş görmeyen bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Faydalarına gelince, antiseptik bir yapıya sahip olan bu yağ yaradan mikrop ve iltihap oluşumunu önler. Hücre yenileyici özelliği sayesinde yara ve tanık izlerini iyileştirir, yanık acısını hafifletir. Sivilce ve akne oluşumunu yavaşlatır. Sırt ve bacak ağrılarına masaj yapılarak kullanılır.

Bebeklerin pişik tedavilerinde kullanılır. Saç dökülmesi ve kepeklenmeyi önler. Doktorunuza danışarak günde 1 çay kaşığı tüketerek kan şekeri izi dengeleyebilirsiniz. Kantaron yağı bir ilaç bitkisel değil bitkisel bir takviyedir, bu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir