Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Katarakt Rahatsızlığına Ameliyatsız Çözüm

Özellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen katarakt bazen genç yaştaki insanların da şikayet ettiği bir rahatsızlıktır. Eğer ilerlemiş bir durum varsa doktorunuzun tavsiyesi ile ameliyat olmadan geçmeyen bu rahatsızlık için erken teşhis konulduğu zaman havuç suyu, sarımsak ve kabak suyu gibi besinler tüketilerek de çözüm bulmak mümkündür.

Hayatımız da doğru ve dengeli beslediğimiz zaman göz sağlığımız da olumlu yönde etkilenir. Katarakt rahatsızlığı , ömrü boyunca güneş ışığına direkt olarak maruz kalan kişilerin yaşamaları çok yüksek bir ihtimaldir. Katarakt problemine tek çare ameliyattır, bunu uzmanlar da vurgulamaktadır.

Ancak bazı besinleri tüketerek görme yetisinin kuvvetlendirilmesinin de mümkün olduğunu söylemektedirler. Gözlerimizin nuru havuç suyu içinde barındırdığı A vitamini sayesinde göz sağlığına katkı da bulunmaktadır.

Uygulanan her tedavinin, her ilacın düzenli kullanılması önemli olduğu gibi düzenli olarak tüketilen havuç suyu uzun vadede katarktı önlemektedir. Kendinize evde göz damlası yapabilirsiniz. Eşit miktarda limon suyu ve gül suyunu karıştırarak damla yapabilir ve katarkt için gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Antibiyotik etkisiyle bilinen sarımsağın kokusu rahatsız edici olsa da her gün 2-3 diş tüketmek bulanık görmeyi engeller, bu da katarakt tedavisi için güzel bir yöntemdir. Bal kabağı suyu da katarakt tedavisi için oldukça etkilidir.

Bal kabağının suyunu içmek istemeyenler için gözlerinin üzerine sıkıp 15 dakika bekletmelerini önerebiliriz. Günde en az 6 gram anason tüketebilirsiniz. Gözün retinasına fayda sağlayan ıspanak bolca tüketilmelidir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeleri günlük olarak yemeklerinizde mutlaka tüketmelisiniz.

Yaşlılık hastalığı olarak bilinse de yeni doğan bebekler de bile görülmesi mümkündür. Bununla birlikte şeker hastaları, göze gelen darbeler sonucunda uzun süreli kortizonlu ilaç kullanan kişiler de katarakt tehdidi altındadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir