Dantel,  Oya Dantel

Kenar Dantel Modelleri

Spread the love

Dantel modelleri arasından seçtiğimiz en güzel kenar dantel modellerini toplayarak hepsini bir araya getirdik. Kenar dantelleri arasından bulduğumuz bu modeller tığ ile yapılan modellerdir. Kenar danteli modelleri ile çarşaf, havlu kenarı, masa, sehpa, pike takımları, salon takımları ve vitrin takımları gibi yerlerde kullanılıyor.     

Çeyizlik dantel modelleri arayışında olan hanımlar ara uç dantel modellerine göz atıp yapabileceğiniz bir model seçebilirsiniz. Bir evin her noktasında kullanılabilecek olan danteller hala bir çok evde bulunuyor. Ne kadar eskilerden de kullanılsa dantelin şuanda da evlerimizde bulunduğunu bilirsiniz. Her evde kullanılmasa da bir çok evde dantel modelleri kullanılmaktadır.      

Havlu kenarı olarak, çarşaf, pike, mutfak peçete kenarı olarak ve daha birçok yerde kullanacağınız 70 ten fazla ince ve kalın uç danteli modelleri hazırladık. Yapılışları maalesef yok. Sizlere yapacağınız çalışmalarda fikir verecek modeller. Ama resme bakarak çıkartabileceğiniz kadar net ve büyük resimlere yer verdik. Resimden örnek çıkartmak isteyenler için uç dantel örnekleri çok güzeller. Dantel örneklerini masa örtüsü kenarına da yapabilirsiniz. Mutfak peçete kenarlarına yapabilirsiniz. Yapılışı yok ama biraz tığ işi biliyorsanız fotoğraflara bakarak örnekleri çıkartabilirsiniz. Bu güzel örneği de masa örtüsü kenarlarında, peçete kenarlarında, dantel pike modellerinde ve havlu kenarlarında kullanabilirsiniz. Dantelleri sadece kenar oyalarında kullanmıyoruz.        

70 ten fazla daha çok kenar oyası modelleri olarak kullanacağınız örneklerden oluşan bir galeri hazırladık. İnce ve kalın olmak üzere her türde uç danteli modelleri. Havlu, çarşaf veya diğer kenar oyaları için kullanabilirsiniz. Ben her modeli tek tek inceledim ve sizler için topladım. Tek renk klasik dantel ipleri ile veya renkli iplerle örebilirsiniz. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz şahane modeller.   

Özellikle çeyizlerin gözdesi dantel çarşaf veya pikeler olmaktadır. Yaptığınız veya satın aldığınız dantelleri kumaşa geçirirken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. En önemli noktalardan birisi kumaş kalitesi olacaktır. Bir diğer husus ise kumaşa geçirecek kişinin yapacağı işin kalitesidir. Yapılan işçiliğin kalitesi ile ortaya mükemmel sonuçlar çıkacaktır. Kenar dantelleri kumaşın kenarına geçirilebileceği gibi kumaşın üzerine de monte edilebilmektedir. Kumaşın rengini pastel tonlarda seçmelisiniz. Birçok seçeneğin bulunduğu resimleri dikkatlice inceleyerek favoriniz olan modeli bulacağınızı düşünüyorum.      

Özellikle çeyizlik yapılır böyle havlular. Bohçalarda olmazsa olmaz olan bu değişik havlu modellerini sizler için seçtim. Değişik havlu modellerinde çiçekli  havlu kenarı modellerinden en ağırdan en hafife kadar istediğiniz havlu dantellerini bulabilirsiniz. Ben en çok renkli havlu kenarı dantellerini beğeniyorum. 2019 yılına yaklaşmamız ile yeni dantel modelleri de çıkmaya başladı. Çeyizlerde cıvıl cıvıl hava verecek olan renkli ve değişik şekillerdeki kenar danteli modellerinden en gözde modellerinden beğendiklerimi sizler le paylaşmak istedim. Tığ ile son zamanlarda renkli iplerden yapılan bu el işi çok moda.   

Bu dantelleri  yatak örtülerinde,çarşaf danteli olarak ta kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tığ el işi aralarına geçirilen ince kurdeleler ile süslemek gerçekten çok hoş oluyor. Son zamanlarda çok moda olan kabartmalı danteller kolay örülüşe ve sonradan istenilen renk ile yapılan kabartma ile harika bir görünüşe sahip şık zarif tam çeyizlik el işi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir