Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Kepek İçin Bitkisel Çözümler

Spread the love

Kepek sorunu yaşayanlara çok etkili olacağını düşündüğüm 5 tane doğal yöntem paylaşacağım.

Kepek ciddi anlamda bizi rahatsız eden bir sorun ve kepek ile beraber devamında deri yaralarına ve mantar oluşumuna kadar ilerleyebilecek bir sorun. Görüntü yönünden kötü durmasının yanı sıra insanın öz güvenini de kıracak etkileyecek bir sorun.

Bu yüzden sizlere etkisini birkaç uygulamada görebileceğiniz tarifler paylaşacağım. Ve bu tariflere geçmeden bir kaç küçük bilgi de paylaşmalıyım ki tariflerle beraber uygulayınca kesin çözüme ulaşabilsin diye.

Öncelikle her banyoda saçınızı bol su ile durulamalısınız ki şampuandan iyice arınsın şampuanda kepek oluşumunda büyük etken. Banyodan sonra saçlarınızı kurulamaya özen gösterin kepek oluşumuna bir diğer etkende tam kurumamış saçtır.

Ve sık sık şampuan değiştirmeyin hele ki şampuanınızı değiştirdiğinizde hemen kepek gibi bir tepki ile karşılaştıysanız o şampuana devam etmeyin diyerek tariflerimize geçelim.

1.yöntem

-1 çay bardağı elma sirkesi

-1 çay bardağı su

Banyoya girmeden 10 veya 15 dakika sirke karışımını saç diplerine ve deriye iyice masaj yaparak yedirin ve normal şekilde duşunuzu alın bol su ile saçınızı iyice arındırın.

2.yöntem

-2 yemek kaşığı limonu saç derisine masaj yaparak yedirin.

-yarım çay bardağı limon suyuna yarım çay bardağı su ekleyerek banyodan çıkmadan durulama yapar gibi saçınızın diplerine dökün her yerine değecek yayın ve durulama yapmadan banyodan çıkın.

3.yöntem

Evde yetiştirdiğimiz ve vücudumuza çok iyi gelen aleo vera bitkisini banyoya girmeden kafa derimize masaj yaparak yedirelim 20 dakikaya yakın bekletip banyoya girebilirsiniz.

4. Yöntem

Normal sofra tuzunu kuru saça tuzluk yardımı ile serpin ve banyoya girip şampuan ile saç derisine bir nevi peeling yapmış oluyoruz ve kepek sorununu azaltarak bitirmeye yardımcı.

Şampuana birkaç damla ÇAY AĞACI yağı damlatın.

Çay ağacının da kepek tedavisinde önemli bir yeri var.

5. Yöntem

Hindistan cevizi yağı.

Hem saçlarınıza bakım yapıp hem de kepeklerden kurtulmakta mümkün.

Aktarlarda satılan ve kolayca bulabileceğiniz katı şekilde olan faka vücut ısısı ile yağ kıvamına gelen Hindistan cevizi yağı hem saçı besler nem kazandırır hem de kepek tedavisinde çok etkili bir yöntem.

Saç diplerinize hindistan cevizi yağını iyice yedirin masaj yaparak..

Devamında en az yarım saat saçınızda beklemeli bu süre daha uzun da tutula bilinir.

Bekleme süresi dolunca banyoya girip yıkanabilir siniz.

Bu yöntemlerden sonuç almanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir